Vláda plánuje zdanit prodeje firem

Daně

Vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí má obsahovat také změnu, která by měla zrušit osvobození příjmu z prodeje cenných papírů a podílů nad 40 milionu korun od daně z příjmů fyzických osob. Krok se může promítnout například také do ztížení postavení začínajících startupů a výrazně změní podnikatelské prostředí.

Jaké jsou nyní podmínky

Kabinet chce úplně zrušit daňové osvobození, které se vztahuje na příjmy, které plynou z prodeje cenných papírů a podílů, pakliže tyto příjmy přesáhnout hranici 40 milionů korun. Osvobození se nebude nejspíše vztahovat ani tehdy, pokud příjem splní časový test, jak tomu bylo do této doby. Nyní totiž platí, že pokud zakladatel prodává firmu, kterou vlastnil alespoň 3 roky (akciová společnost) nebo 5 let (společnost s ručením omezeným), jeho příjem je od daně osvobozen. To se však má změnit.

Progresivní zdanění příjmu

Pokud se budou tyto příjmy danit, pak to fakticky bude znamenat zdanění 23% sazbou, tedy sazbou zvýšenou, jelikož tento příjem téměř vždy přesáhne 36násobek průměrné mzdy, což má být dle konsolidačního balíčku nová hranice pro použití progresivního zdanění vyšší sazbou. Do této doby je progresivní zdanění účinné pro příjmy, které přesáhnou 48násobek průměrné mzdy. Detaily zdanění však ještě nejsou známé a je tedy předčasné uzavírat závěry o tom, jak bude zdanění opravdu vypadat.

Znevýhodnění startupů?

Nové podmínky se tak mohou dotknout například také začínajících startupů. Jde o firmy, jejichž účelem je je rychle vybudovat a prodat za výhodnou cenu. Startupové veřejnost se tak proti zdanění bouří. Dle Petra Šímy ze společnosti Depo Ventures, která se zabývá i investicemi do startupů, nemají startupy v česku žádnou podporu či daňové zvýhodnění. Na rozdíl například od velké Británie. Pokud bude odstraněno toto osvobození od daně, bude to další impulz pro úspěšné přesunout své podnikatelské aktivity jinam.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/byznys/442710-vlada-chce-zdanit-prodeje-firem-hon-na-bohate-a-klada-pod-nohy-hodnoti-experti?_gl=1*qrltf*_gcl_au*Mjc2Mjk0Mi4xNjc4MDQ3MDY5, https://archiv.hn.cz/c1-67203970-vlada-chce-zdanit-prodeje-firem-povede-to-k-vytvareni-holdingu-varuji-experti

 Náhledové foto – Pixabay