Víte, co ovlivňuje výslednou cenu povinného ručení?

Nehoda

Dvě stejná auta, každý majitel však platí jinou částku za povinné ručení, a přitom jsou u stejné pojišťovny. Jak je to možné? Výslednou cenu pojistky totiž ovlivňuje několik faktorů. Znáte některé z nich i vy?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích, jak se povinné ručení přesně nazývá, je ze zákona povinné. Každý majitel vozidla je tak povinen si jej u vybrané pojišťovny sjednat. A k čemu přesně slouží? Kryje veškeré škody na zdraví či majetku, které řidič způsobí na pozemní komunikaci třetí straně.

Kdo podle pojišťoven bourá nejméně?

Cena pojistky se přitom odvíjí od několika faktorů. Některé z nich můžete ovlivnit, jiné už tolik ne. Pojišťovnu například zajímá, kolik vám je let. U mladších řidičů, kteří třeba ještě nemají takové zkušenosti za volantem, totiž hrozí větší nebezpečí autonehody. Za nejméně rizikovou skupinu pojišťovny považují klienty kolem čtyřicítky. Ti, kteří dosáhnou 60 let, si za povinné ručení zase o něco připlatí.

Cenu ovlivní i to, kde žijete

Výše ceny za povinné ručení se také určuje podle statistik nehodovosti dle místa. Jestliže bydlíte v Praze či v jiném větším městě, jako je například Brno, kde je nehodovost vyšší než například na vesnici, projeví se to ve výsledné ceně. Zdá se vám, že za povinné ručení platíte moc? Nezávazná kalkulace povinného ručení vám ukáže, zda můžete na pojištění ušetřit.

Mezi další faktory ovlivňující cenu povinného ručení patří parametry vozidla, jako je jeho druh a značka či výkon a objem motoru. Obecně platí, že čím menší a výkonnostně slabší vůz, tím levnější pojistka. Počítejte však také s tím, že u starších vozů je částka za povinné ručení vyšší než u těch, která právě vyjela z výrobní linky. Důležité také je, k jakým účelům auto využíváte. Například taxikáři mají povinné ručení dražší.

Tip: Zaplaťte celou pojistnou částku za kalendářní rok najednou a ušetříte. Pojišťovny v takových případech totiž dávají slevu.

Jezděte bez nehod, pojišťovna vás odmění

Jste příkladný řidič, který jezdí bez silničních karambolů? Čekejte od pojišťovny odměnu v podobě bonusu. Díky němu můžete získat výraznou slevu na povinném ručení. Podobná pravidla však platí i v opačném případě. Za každou způsobenou havárii vám pojišťovna buď sníží bonusové měsíce bez nehod (pokud nějaké máte), nebo zvýší cenu ručení. Dokladem o sjednaném pojištění je zelená karta, příp. její bílá varianta. Tu by měl mít řidič u sebe společně s řidičským průkazem. V případě, že si povinné ručení nesjednáte, riskujete pokutu.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.