Víte, co je virtuální měna bitcoin?

Bitcoin

Bitcoin se stal synonem úspěchu a počátku trendu kryptoměn a virtuálních měn. Ze začátku mu nikdo nevěřil. Dnes jsou první investoři doslova „za vodou“ a mnou si ruce nad dobrou investicí. Co to vlastně onen bitcoin je a jak funguje? A má cenu do něj investovat ještě dnes? Jaký vývoj je mu věštěn. Podíváme se na to zblízka.

Bitcoin se představuje

Jde o virtuální měnu a název platformy, díky které je tato měna vytvářena. Za jejím vznikem stojí vývojář Satoshi Nakamoto, který ji v roce 2008 vymyslel. K vytváření této měny slouží Peer to peer síť, kde uživatelé potvrzují právě probíhající transakce. Každá taková transakce je zabezpečena, a navíc ověřena decentralizovanou sítí tvořenou „uzly“. Tu pak poté schválí takzvaní těžaři. Systém tedy zajistí to, že každý může utratit jen tolik bitcoinů, kolik opravdu vlastní. Nelze tak bitcoiny falšovat. Všechny komunikace a činnosti tak fungují na obrovské P2P síti. Zde jsou připojeni uživatelé i těžaři.

Mining neboli těžba

Co vlastně znamená ono těžení? Jde o činnost, díky které systém bitcoinu funguje. Když někdo od někoho přijímá nebo někomu platí bitcoiny, musí transakci někdo potvrdit. Takové transakce zahrnuté do blockchainu jsou potvrzované minery. Úkol minera neboli těžaře tak je najít určité číslo, které nebude vyšší než aktuální složitost Bitcoinu. Za takovou těžbu pak tedy mineři dostávají odměny opět v podobě bitcoinů. K takové těžbě se používá speciální softaware obsahující ASIC čipy. Ty zvyšují výkon, která je pro těžbu nezbytný.

Jak bitcoin získat?

Bitcoin můžete získat několika způsoby. První způsob spočívá v již popsané težbě, za kterou dostáváte BTC. V dnešní době při složitosti sítě je však již pro jednotlivce téměř nemožná a energeticky a výkonně opravdu hodně náročná. To se řeší přidání do takzvaných těžebních poolů, kde se sdružují skupiny těžařů. Dalším způsobem je hospodářská činnost, tedy nabízení a prodej zboží a služeb, při kterém budete akceptovat platby prostřednictvím bitcoinu. To lze činit, jak u e-shopů tak u kamenných obchodů nebo třeba restaurací. Dále získávejte bitcoiny přímým nákupem. Buď ve směnárně, v bankomatech nebo na specializovaných burzách.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.