Vinyl táhne nezávislé obchody s hudbou v Británii: Rekordní počet a rostoucí podíl na trhu

Hudební fanoušci se vracejí ke gramofonovým deskám a nezávislé obchody s hudbou z toho těží. Počet nezávislých obchodů s vinylem ve Spojeném království dosáhl v roce 2023 rekordního počtu 461, což je nejvíce za posledních deset let. Vyplývá to z ročenky ERA 2024, statistického průvodce odvětvím hudby, videa a her.

Nezávislé obchody si vybojovaly svůj prostor

Zatímco celkový počet prodejen s hudbou se za deset let snížil o 76 %, nezávislé obchody zdvojnásobily svůj počet a nyní tvoří 23 % trhu. V roce 2023 jich bylo 461, oproti 339 v roce 2014.„Navzdory konkurenci velkých firem si indies našly svou mezeru a jsou tu, aby zůstaly,“ říká Kim Bayleyová, generální ředitelka ERA.

Podle sdružení se počet fyzických prodejen hudby od roku 2014 snížil přibližně o 8000, což odpovídá poklesu z 10 391 na současných 2486. Tím pádem pouze osm procent celkové hudby prodávané ve Spojeném království je nyní dostupné ve formě fyzických nosičů. Počet supermarketů, které nyní prodávají fyzickou hudbu, klesl na 1 072 v roce 2023.

Za růstem stojí především oživení vinylu. Prodeje vinylů v roce 2023 dosáhly 177,3 milionu liber, což je téměř sedmkrát více než v roce 2014. „Nezávislé obchody s deskami jako první identifikovaly tuto poptávku a dokázaly si udržet dominantní podíl,“ dodává Bayleyová.

Hudební fanoušci si cení zážitku

Drew Hill, zástupce generálního ředitele Utopia Music, zdůrazňuje jedinečný zážitek, který nezávislé obchody nabízí: „Poskytují milovníkům hudby prostor pro poslech, sbírání a kontakt s oblíbenými umělci.“

Record Store Day

Record Store Day je každoroční událost, která letos připadá na 20. dubna 2024. Tento den slaví nezávislé obchody s hudbou a vinylovými deskami po celém světě. Je to příležitost pro milovníky hudby, kteří chtějí podpořit místní obchody a objevovat nové a exkluzivní nahrávky. V den Record Store Day se ve vybraných obchodech objevují limitované edice vinylových desek, které nelze sehnat jindy než právě v tento sváteční den. 

Zdroje info: X, https://www.officialcharts.com/chart-news/number-of-independent-record-shops-in-uk-reaches-10-year-high-despite-overall-decline-in/, https://www.musicweek.com/labels/read/era-independent-record-store-numbers-reach-10-year-high/089384

Náhledové foto: Pixabay