Skiareály změny k lepšímu vyhlížet nemohou. Přemýšlí, co dál

skiareály

Sjezdové tratě zejí prázdnotou, na svazích v mnoha resortech neudržel lyžaře ani technický sníh. Stále rostoucí průměrné teploty dávají vlekařům poměrně dost zabrat. Letošní sezona se jim příliš nevydařila a provozovatelé skiareálů se hluboce zamýšlí nad tím, co bude dál. Ve hře je třeba výstavba umělohmotných sjezdovek, jež již leckde fungují, k dokonalému řešení mají ale daleko.

Jak udržet rekreanty na horách

Dnů pro dobré lyžování stále více ubývá, podmínky jsou v jistém smyslu ještě horší než za covidu. Některé areály proto musely své sjezdovky uzavřít o měsíc dříve, než plánovaly. A co je horší, lepší už to nebude. Provozovatelé areálů tak zvažují, jak zabavit lyžaře jinak. Budou na místa, kde se dnes lyžuje, instalovat například interaktivní prvky na protažení těla? Nebo vzniknou úplně nová a jiná hřiště plná zábavy? To ukáže teprve čas. S vymýšlením nových volnočasových aktivit mají ale pomoci i některé obce.

skiareály

Foto: Pixabay

Ani se zasněžováním si provozovatelé neškrtnou

Sníh do zásoby na další sezonu už řeší jinde ve světě. U nás to díky ochraně přírody není prozatím možné. A to i přesto, že máme zasněžovací techniku na špičkové úrovni. Co s tím?

Pokud budou nově vzniklé projekty naplňovat standardy pro ochranu přírody, budou obecně přijatelné a nikdo se těmto novým nápadům bránit nebude. Jenomže takových nápadů je jako pověstného šafránu. Diskutovány jsou např. umělohmotné sjezdovky.

Na jejich vybudování se netváří příliš dobře ochránci přírody. Pokrýt svahy plastem zatíží nejen přírodu a život v ní. Převezou koumáci přírodu jinak? Umělohmotný svah již využívá například Tělovýchovná jednota Sport Němčičky na Břeclavsku, kde mají umělohmotnou sjezdovku dobře zavedenou již 36 let. Nejedná se však o nic levného, jeden metr čtvereční tak vyjde v přepočtu až na 750 korun. Budování nových pak pravděpodobně narazí.

Bude pro lepší podmínky při lyžování možné posunout termín jarních prázdnin? Tak na tuto otázku by vám odpovědělo nejlépe Ministerstvo školství, které o změnách jarních prázdnin zatím neuvažovalo. Termíny prázdnin jsou v současnosti v době, kdy sníh na sjezdovkách většinou již taje. Přijdou změny na příští rok? Nechme se překvapit.

Nabízí se ale jiná otázka: opravdu můžeme přírodu takto přechytračit? Spíše se zdá, že se snažíme o něco nemožného a bojíme si přiznat, že příroda nám již prostě podmínky pro lyžování poskytovat nebude bez ohledu na to, kam posuneme termín prázdnin.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/skiarealy-plastove-sjezdovky-malo-snehu-presun-prazdnin.A240301_780524_olomouc-zpravy_stk#cxrecs_s

https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/mame-za-sebou-historicky-nejdestivejsi-a-druhou-nejteplejsi-zimu-v-historii-2024.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.