Víc, než polovina Čechů už chce očkování proti covidu

01_vakcina

Hlavním tématem roku 2021 je zcela jistě, alespoň prozatím, očkování proti covidu – tedy onemocnění, které způsobilo již téměř rok dlouhou globální pandemii. Státy celého světa vyzkoušeli různé přístupy k řešení šíření nákazy, avšak stále více se ukazuje, že vir je odolný, dobře se přizpůsobuje, a tak je zatím nejefektivnějším řešením pandemie vakcinace. Nyní vyšel průzkum, který tvrdí, že 58 % Čechů má v této chvíli zájem o očkování proti covid-19.

Zájem vzrostl

Jde o průzkum od agentury STEM/MARK, který publikovala Česká televize. Z něj je patrné, že ve srovnání s předchozími průzkumy lidí, kteří mají zájem o vakcínu proti covidu, výrazně přibylo. Nyní je tedy aktuální číslo 58 %. Právě takový podíl respondentů by se nechalo očkovat. Naopak asi 25 % dotázaných o očkování neuvažuje, jelikož tomuto očkování nedůvěřuje. Z dotázaných bylo 1 %, které již alespoň první dávku dostalo.

Vakcína covid

Vakcína: Zdroj fotografie Pixabay.com

Ministr Blatný: Naším cílem je 70 %

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) komentoval data tak, že je tento trend růstu podílu populace, která se chce nechat očkovat, za pozitivní. Dodal, že pro efektivitu vakcinace společnosti, je minimální hranice okolo 60 %. Pokud by bylo očkováno tolik lidí ve společnosti, pak by vakcína zabránila epidemickým situacím, a mohli bychom se vrátit k normálnímu životu před pandemií. Ministr také řekl, že cílem ministerstva je asi 70% proočkovanost.

Hodnocení vakcíny lidmi

Lidé v průzkumu z velké většiny považovali očkování proti covidu za vhodné řešení stávající situace. Konkrétně to byly dvě třetiny dotázaných. Naopak za nevhodné řešení vakcínu označilo 22 % lidí. Zajímavý je také pohled lidí na povinnost či spoluúčast u očkování. Každý šestý respondent řekl, že by očkování proti covidu zavedl na povinné bázi. Dále 60 % lidí uvedlo, že by byli ochotní se na aplikaci vakcíny nějak finančně podílet. 18 % lidí by si dokonce zaplatilo vakcínu celou. 40 % lidí pak chce, aby byla vakcína zdarma. Lidé se také vyjádřili k postoji vlády směrem k očkování a jeho řešení. Asi 25 % lidí jej hodnotí pozitivně. Naopak téměř polovina jej vidí negativně.

Vakcína: Zdroj úvodní fotografie Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.