Velký problém na obzoru: Evropa je závislá na dovozu strategických kovů

dovoz

V souvislosti s oběma velkými krizemi posledních let – celosvětovou pandemií nemoci covid-19 i ruskou agresivní válkou na Ukrajině – se často zmiňoval a zmiňuje problém závislosti Evropy a obecně celého západního světa na dovozu strategických produktů nebo materiálů. Zdravotnický materiál nebo látky pro syntézu léků jsou typickými příklady. Trochu v jejich stínu potom zůstávají některé vzácné kovy. V jejich případě může jít v budoucnu o problém ještě větších rozměrů.

Kovy nezbytné pro transformaci ekonomiky

Mezi suroviny, které Evropa ve velkém dováží, jsou také strategicky důležité kovy. Do této skupiny patří jak kovy typu titanu či vanadu, tak tzv. kovy vzácných zemin. Právě ty hrají zásadní roli v přechodu na digitální ekonomiku či zavádění zelených technologií.

Mnohé kovy z této skupiny jsou nezbytné pro fungování elektroniky, bez které si již dnes ani neumíme náš život představit, byť se v ní vykytují pouze ve velmi malých množstvích. Právě u této skupiny kovů drží praktický monopol na světovém trhu Čína, což pro Evropu i Severní Ameriku a další oblasti světa představuje potenciálně velký problém.

e-waste

Foto: Pixabay

Záchrana ze Severní Evropy?

Evropa si nepříjemnou závislost uvědomuje a v posledních letech věnuje velkou pozornost vyhledávání nových nalezišť zmíněných kovů na svém území i vývoji nových způsobů recyklace.

Úspěchy v prospekci nových nalezišť hlásí především severní Evropa. Zásoby kovů vzácných zemin byly identifikovány např. v Grónsku nebo ve Švédsku. Je ale jasné, že bude trvat roky, možné více než dekádu, než se začne těžit. Do té dobu bude Evropa v riziku velkého problému.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-eu-je-u-vzacnych-kovu-kriticky-zavisla-na-cine-nadeji-je-naleziste-ve-svedsku-40422180

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusko-evropa-cina-vlak-spojeni-zeleznice-kovy-zeminy.A230123_133125_eko-zahranicni_jla

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.