Vedení NHL zakázalo duhové dresy a pásky na hokejkách

Před novou hokejovou sezónou NHL přišla kontroverzní novinka. Pásky s motivem Pride na hokejkách a speciální dresy už nebudou povoleny. Toto rozhodnutí vyvolalo bouřlivou debatu a rozdělilo hokejovou komunitu ohledně otázek inkluzivity.

Zmizela podpora?

Hráči NHL se v letošní sezóně nebudou použít pásku s motivem Pride na svých hokejkách. To je výsledkem rozhodnutí rady guvernérů NHL, které přišlo v červnu a nyní dostává oficiální podobu. Toto rozhodnutí vyvolalo rozruch jak mezi hokejovými fanoušky, tak mezi hráči samotnými.

Hráči byli v minulých letech obhájci pásky Pride na svých hokejkách, což symbolizovalo jejich podporu komunitě LGBTQ+. To bylo vnímáno jako projev solidarity a značka otevřenosti ve sportovním světě. Před rozhodnutím NHL omezení se zdálo, že hráči budou moci pokračovat v této tradici.

Důvodem vedení NHL je, že tímto rozhodnutím hlavně chrání hráče před tlakem vyjádřit podporu něčemu, s čím nesouhlasí. NHL jasně uvedla, že omezení platí pouze pro aktivity na ledě, a zdůraznila, že hráči by měli být povzbuzováni k tomu, aby své názory vyjádřili mimo hřiště.

Jonathan Huberdeau, útočník Calgary Flames, v minulosti použil pásku Pride na hokejce během celých zápasů a vyjádřil podporu této iniciativě. Nicméně, když byl dotázán na to, zda by riskoval pokutu nebo trest za to, že by porušil nová pravidla, zdá se, že ustoupil od své původní podpory.

Alternativní způsoby podpory

Hráči a týmy NHL však tvrdí, že se nevzdají své podpory komunitě LGBTQ+. Kapitán Flames Mikael Backlund řekl: „My podpoříme Pride jakýmkoli jiným způsobem než páskou.“ Hráči mají k dispozici řadu dalších iniciativ, kterými mohou vyjádřit svoji solidaritu, jako jsou účast v průvodech Pride nebo jiné dobročinné aktivity.

Generální manažer Maple Leafs Brad Treliving zdůraznil, že jejich organizace vždy podporovala komunitu LGTBQ a to se nezmění.

Odpověď LGBTQ+ komunity

Rozhodnutí NHL vyvolalo ostrou reakci od LGBTQ+ komunity a jejich spojenců. Organizace The You Can Play Project, která se zasazuje o bezpečnost a inkluzi ve sportu, vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že NHL ustupuje od svého závazku k inkluzi a brzdí pokrok ve vytváření rozmanitějšího a inkluzivnějšího sportovního prostředí.

Toto rozhodnutí také přišlo po minulých kontroverzích ohledně tematických večerů, během kterých někteří hráči odmítli nosit dresy Pride kvůli náboženským přesvědčením nebo politickým tlakům.

Zdroje info: X, https://theathletic.com/4946564/2023/10/10/nhl-pride-tape-ban/

Náhledové foto: Pixabay