Ve Španělsku se ve velkém krade olivový olej

olivový olej

Vysoký nárůst cen za olivový olej není dnes již žádnou novinkou, ceny za některé oleje vzrostly až o 150 procent a některé země omezují jeho vývoz. Má to ale i jiný dopad: Španělsko se nyní potýká s krádežemi olivového oleje v obchodech.

Krade se olej, hodně

Olej z regálů mizí ve velkém. Obchodní řetězce musí mít proto své oleje více pod kontrolou. Sklenice s olejem jsou opatřeny speciálními štítky, které umí odstranit jen prodavači. Velké pětilitrové sklenice jsou opatřeny dokonce velkými řetězy se zámkem.

Ke zcizování olejů dochází v poslední době stále častěji, zloději je po krádeži dále přeprodávají a těží z toho peníze. Nejde přitom jen o obchody. K velké krádeži došlo také v lisovně ve španělské provincii Córdoba, kde byl odcizen dokonce olej v hodnotě až 12,2 milionu korun.

Ceny za olivový olej stouply především v důsledku dlouhodobého sucha a a z něj plynoucí nízké úrody. Olivový olej je dnes vzácností, stává se však nedostatkovým zbožím. Touha po něm už je natolik veliká, že se olej musí zamykat.

olivový olej

Foto: Pixabay

Krade se nejen ve Španělsku, a nejen olej

Maloobchodní krádeže, respektive jejich rostoucí počet se však zdaleka netýkají jen olivového oleje nebo Španělska. Alarmující situace je například ve Spojených Státech, kde kvůli krádežím některé velké řetězce dokonce zavírají své pobočky. Týká se to například Walmartu, ale také drogerií Sephora. Právě tam dokonce odstranili parfémy z regálů, ve kterých jsou nyní pouze testery. Při koupi dostanou zákazníci vybraný parfém až u pokladny.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/spanelsko-oleje-vysoke-ceny-kradeze-obchody.A231120_132652_eko-zahranicni_rie

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-spanelske-olivy-uz-tak-zdrazily-ze-se-zacaly-krast-40445900

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.