Ve kterém kraji jsou nejčastější vloupání do domů, bytů a chat? Logicky vede Středočeský

vloupání

Krádežím se svět jen těžko ubrání, zlodějů je mezi námi stále dost. Největší zájem o nemovitosti mají zloději v hlavním městě Praha, nejbezpečněji se můžete naopak cítit v kraji Pardubickém. I takové informace lze najít ve statistikách vloupání. Co dalšího ukázaly?

Kde se krade nejvíce?

Nejvíce vloupání do domů, bytů či chat došlo v Praze, konkrétně to bylo 897 nahlášených případů. Jen o pouhé dva případy méně měl kraj Středočeský. Pomyslné třetí místo zaujal Moravskoslezský kraj s 520 vloupačkami.

Na opačném konci žebříčku jsou tedy tři nejbezpečnější kraje: Pardubický kraj se 85 vloupáními, Vysočina se 117 vloupačkami a Zlínský kraj se 127 vloupáními. Pokud si tedy plánujete koupit třeba chatu, víte, kde to bude nejlepší z pohledu bezpečnosti.

Dveře

Foto: Pixabay

Celkové trendy

Počet vloupaček v loňském roce oproti roku předminulému klesl o celých deset procent. To je poměrně výrazný pokles, navíc v kontextu toho, že mezi lety 2021 a 2022 se počet vloupání naopak zvyšoval. To je jistě dobrá zpráva, teď ale k těm horším.

Jestliže se snižuje počet vloupání, pak celková škoda, která při nich vznikla, naopak roste. U chat se držela zhruba na předloňské výši, u bytů již ale rostla desetiprocentním tempem a u rodinných domů byl nárůst třicetiprocentní. Průměrná škoda vzniklá jako důsledek vloupání se také značně liší podle krajů. Zatímco v Pardubickém kraji nedosáhla ani 5 000 Kč, v Praze to bylo přes 92 tisíc korun.

A co objasněnost? A prevence?

Také objasněnost je silně závislá na kraji, kde k vloupání došlo. Praha coby naše největší město trpí problémem složitějšího pátrání po pachateli a objasněnost se pohybuje jen lehce přes 10 %, naopak v Jihomoravském kraji přesáhla objasněnost 54 %.

Není také od věci si připomenout, jak se účinně bránit vloupání. Často se uvádí tzv. pravidlo „pěti minut“. To říká, že pokud se zloděj nedokáže dostat do objektu do pěti minut, pravděpodobně další pokusy vzdá. Plyne z toho jediné: maximálně kvalitní zámky, dveře, okenní fólie nebo mříže, brány, ploty… vše co mu zkomplikuje cestu dovnitř se počítá.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zajimavosti/statistika-kradez-vloupani-byt-dum-chata-chalupa-2023/

https://www.policie.cz/clanek/evropsky-den-proti-vloupani-2023.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.