Vánoční nákupy přes internet: Jaké jsou termíny dopravců?

Vánoční nákupy přes internet jsou stále oblíbenější, ale také stresující. Jak se vyhnout zklamání, když vám dárky nepřijdou včas? Podívejte se na tipy, jak si objednat zboží tak, aby vám ho dopravci stihli doručit do Štědrého dne.

Objednávejte s předstihem

Nečekejte na poslední chvíli, pokud chcete mít jistotu, že vám dárky dorazí včas. Podle Petra Litavce, šéfa logistického centra Authentica Fulfillment, které zajišťuje skladování a expedici pro několik e-shopů, je lepší objednávat dárky minimálně den předem. „Uvedená data pro předání zásilek dopravcům totiž platí jen za předpokladu, že e-shopy zvládnou všechny objednávky včas zpracovat a předat,“ upozorňuje Litavec.

Sledujte termíny dopravců

Každý dopravce má jiné termíny pro přijímání balíků určených pod stromeček. Někteří zvládnou doručit zásilky podané ještě ve čtvrtek 21. prosince, jiní už vyžadují podání o den nebo dva dříve. Zde je přehled nejčastějších dopravců a jejich doporučených dat podání:

  • WE|DO: zásilky podané nejpozději 19. 12.
  • Zásilkovna: zásilky podané nejpozději 19. 12. 2023 na podacím místě, nebo 20. 12. 2023 na depu/svoz
  • DPD: zásilky podané nejpozději 20. 12.
  • Česká pošta: zásilky podané do 20. 12.
  • GLS: zásilky podané nejpozději 20. 12. při doručení na adresu, nebo 21. 12. při doručení do výdejního boxu
  • PPL: zásilky podané nejpozději 21. 12.

Využijte alternativní způsoby doručení

Pokud chcete objednat dárky na poslední chvíli, můžete využít alternativní způsoby doručení, které nabízí některé e-shopy. Například Alza garantuje doručení objednávek zaslaných i v pátek 22. prosince, pokud si zvolíte dodání do Alzaboxů nebo do svých prodejen. Ty budou otevřeny i v neděli 24. prosince do 12.00. Podobně Zásilkovna nabízí výdejní místa ve vybraných depech, která budou otevřena i na Štědrý den.

Buďte trpěliví a flexibilní

I když si objednáte dárky včas a podle termínů dopravců, může se stát, že vám dorazí později. Vánoční sezona je pro dopravce velká výzva a mohou nastat různé komplikace.

„Navzdory nedostatku skladových prostor a brigádníků jsou sklady i dopravci na letošní vánoční sezonu velice dobře připraveni a nahrává jim také fakt, že Štědrý den vyšel až na neděli. Letos tak dokážou nabízet zatím nejzazší data pro přijímání balíků určených pod stromeček. Dopravci se zatím drží termínů, které avizovali dříve, a nemění je,“ říká Litavec.

Nicméně dodává, že ne všichni dopravci včasné doručení garantují, a leckdy zvládnou doručit i po doporučeném datu podání. Proto je dobré být trpěliví a flexibilní, a pokud možno mít nějaký náhradní plán, pokud by se dárky zdržely.

Zdroje info: Tadeáš Zíka, HustáKomunikejšn, Petr Litavec

Náhledové foto: Pixabay