Telefonování za volantem se vám od Nového roku může pořádně vymstít

handsfree

Držení telefonního aparátu během jízdy za volantem je dnes trestáno pokutou, v některých případech i odebráním bodů v bodovacím systému. Tomuto hříchu je rozhodně lepší se vyvarovat. Od Nového roku si za tento přestupek navíc ještě výrazně připlatíte, a to nejenom penězi, ale i ztracenými body.

Policie každoročně vybere za přestupky nemalé peníze

Mezi dopravními přestupky je nejčastější překročení rychlosti, hned za ním ale následuje telefonování za volantem. Pokud byť i jen držíte telefon v ruce, je to podle zákona považováno za přestupek. Zákon nerozlišuje, zda právě teď s někým za volantem hovoříte nebo ne. Po dobu jízdy autem nemá telefon v ruce zkrátka co dělat.

V roce 2022 rozdali policisté více než 60 000 pokut za nedodržení pravidel ohledně telefonování během jízdy. Odchyceno bylo přibližně 170 případů denně. Ztrátou dvou bodů do rejstříku to však od Nového roku neskončí. Bodů vám seberou policisté víc. Přijdete rovnou o čtyři, a ještě za přestupek zaplatíte. Finanční sankce se mají vyšplhat opravdu vysoko.

autorádio

Foto: AAA Auto

Po Silvestru se mají tyto neřesti trestat o to přísněji. Jak?

Ještě zhruba tři týdny mohou lidé „machrovat“ s telefonem v ruce a budou za to trestáni relativně mírně. Kromě odmáznutých dvou bodů a tisícikorunové pokuty jim v tomto ohledu zkrátka nic dalšího nehrozí. To samozřejmě není pobídka k tomu, aby to někdo dělal, nedovolené telefonování může přinést na silnicích opravdu vážně nehody. Nehody, kterých v posledních letech stále více přibývá, jsou často zaviněny právě telefonováním a nepozorností za volantem.

Od Nového roku se ale pravidla mění. Nebude se totiž už jednat o žádný banální přestupek. Připsat vám budou moci policisté i čtyři trestné body. Finanční pokuty se potom vyšplhá do čtyřnásobné výše. Na místě budete moci přijít o 2500 až 3500 korun, ve správním řízení se sankce bude pohybovat od 4 000 do 10 000 korun. A pokud se zapomenete s telefonem například třikrát, můžete si vysloužit trest ve výši všech 12 bodů.

Připojení telefonu se stává standardem

V dnešní době stále přibývá aut, které mají systém telefonování již zabudovaný. Řidiči tak po připojení telefonu přes Bluetooth mohou ovládat hovor přes volant. Existuje ale stále velká masa automobilů, kde připojení telefonu tímto způsobem není možné. Ani v koloně v takovém případě nesmíte telefon zvednout.

Na druhou stranu, jednoduché řešení sestává v uchycení telefonu na palubní desku pomocí držáku. Dotknout se telefonu v držáku není považováno za přestupek. Řidič je ale i tak povinný dávat pozor za volantem bedlivý pozor.

Zdroje informací: https://www.autojournal.cz/nedovolene-telefonovani-za-jizdy-od-noveho-roku-vyrazne-podrazi/

https://www.hybrid.cz/nedovolene-telefonovani-za-jizdy-od-noveho-roku-vyrazne-podrazi/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.