Válek v jednání s lékaři neuspěl, Fiala ano. Jenže otázkou je, zda jeho slib je reálný

lékaři

Válek neuspěl. Přišel Fiala, přihodil víc a odešel jako vítěz. Jenže! Známe to. Nebylo by to poprvé, kdy by vše zůstalo jen u slibu. Nicméně lékaři vědí, a tak jejich protest bude ukončen v případě, že obdrží podepsanou dohodu. Co slíbil Fiala doktorům, že na rozdíl od Válka byl úspěšný? A proč se Válka zastala Pekarová?

Lékaři se svým protestem dožadují vyšších platů, jakožto i lepších pracovních podmínek. Ministru zdravotnictví Válkovi se nepodařilo uspět v jednání s lékaři, jelikož nebyl ochoten kývnout na požadovanou částku v rámci lepšího platového ohodnocení. Na scénu vstoupil premiér Petr Fiala, který přihodil, trumfnul ministra Válka. Situace ještě není zažehnána, neboť protest ze strany lékařů bude ukončen tehdy, kdy obdrží podepsanou dohodu. Další otázkou je, zda slib ze strany premiéra je reálný.

Požadavky lékařů a nabídka od Válka

Lékaři ve svém protestu požadují úpravu přesčasů a směn, jakožto lepší platové ohodnocení. Jejich požadavek byl, aby základní plat či mzda byla ve výši až trojnásobku průměrné mzdy, jakožto sjednocení odměňování ve státních a ostatních nemocnicích a zvýšení tarifů. Na základě toho došlo k jednání s ministrem zdravotnictví Válkem. Ten lékařům původně nabídl 6,8 miliardy korun, což ze strany lékařů nebylo akceptováno. A tak zvýšil sumu na 8,5 miliard korun. Jenže ani na to lékaři nebyli ochotní přistoupit. Válek rovněž navrhl vyšší platy jen pro lékaře ve státních zařízeních. Jeho jednání s lékaři bylo tak neúspěšné.

Pekarová se zastala Válka

Neúspěch v jednání s lékaři vystavil ministra Válka kritice jeho schopností. Ministra zdravotnictví se však zastala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová slovy, že kdyby nebylo Válka, tak by nebyly odstraněny na cestě k ní mnohé balvany. A to se podle Pekarové právě Válkovi podařilo. Pekarová rovněž zdůraznila, že se Válkovi podařilo dohodnout s lékaři o vzdělávání, přesčasech či odměňování. Zároveň podotkla, že ji především těší, že k té dohodě došlo, díky čemuž dle Pekarové nehrozí zásadní omezení péče pro pacienty.

Fialův úspěch, ale na úkor jiných

S lékaři se nakonec dohodl premiér Fiala, který slíbil na růst platů částku ve výši 9,8 miliard korun. Peníze by měly přijít zdravotnickým zařízením ze zdravotních pojišťoven a stát by měl zaručit, že slíbenou výše uvedenou sumu dostanou zaměstnanci na platy. Jsou tací, kteří pochybují o slibu Fialy. Otázkou je, kde vláda vezme peníze na platy zdravotníků.

O tomto faktu pochybuje i šéf opoziční SPD Tomio Okamura. Ten se domnívá, že vláda vezme peníze zdravotním pojišťovnám. Podle Okamury, údajně VZP po veškerých vládních škrtech plánuje na příští rok schodek 5 miliard korun. Pakliže by měla zaplatit Fialův schodek, tak by jen ona byla v minusu před 10 miliard korun.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nemocnice-lekari-protest-vypovedi-prescasy-omezeni-pece-otazky-a-odpovedi.A231130_133153_domaci_hovo https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-prymula-okamura-lekari-platy-fiala-nemocnice-protest-prada.A231130_201121_domaci_hovo

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/531242-pekarova-adamova-nebyt-valka-dohoda-s-lekari-neni-zvladl-by-to-i-sam

Náhledové foto: Pixabay