Vakcína na covid – zdarma a pro každého

Vakcína proti koronaviru

Ministr Blatný v minulých týdnech více nastínil, jak by mělo proběhnou zajištění dávek vakcíny proti onemocnění covid-19, tedy nemoci, která sužuje celý svět téměř rok a omezuje naše životy minimálně od března.

Vakcína pro 16 milionů lidí

Česká republika má již nyní nasmlouváno vakcín, které bude možné použít k očkování 16 milionů lidí. Jde tedy o počet, který téměř o 6 milionů lidí převyšuje všechny obyvatele Českém republiky. Dospělých lidí je v Česku asi 8, 5 milionu. Děti jsou z této vakcinace vyloučeny, protože ty jsou dle zásad vyloučeny z očkování přípravky bez dlouhodobého prověření. Nejvíce vakcín by mělo být dle vlády dostupných v druhé půlce roku 2021.

Vakcína by měla být pro dobrovolníky zdarma, řekl ministr.

Vakcína by se měla, i dle slov ministra zdravotnictví Blatného, hradit ze zdravotního pojištění. to znamená, že při očkování nezaplatí občan nic ze svého. Stejně tak ministr Blatný ujistil, že se na vakcinaci nebude vztahovat žádná zákonná ani jiná povinnost. Nebude tedy povinné, nýbrž na bázi dobrovolnosti. Přesto však ministr, jakožto i vláda a odborníci radí, aby k očkování přistoupili všichni racionálně a odpovědně, a vakcinaci se podrobili. Stejně tak ministerstvo zdravotnictví plánuje osvětovou a propagační kampaň, která se má zaměřit na vyvracení dezinformací ohledně vakcíny a motivaci lidí k očkování proti koronaviru.

Potřebuje proočkovat asi 60-70 % obyvatel

Podle epidemiologů i ministerstva je žádoucí vysoká účast u očkování na covid-19. Jen tak totiž dojdeme od stavu, kdy vakcína bude chránit jen ty, kteří se nechají očkovat, ke stavu, kdy bude valná většina společnosti imunní proti onemocnění covid-19, a tak nás již nebude koronavirová pandemie ohrožovat ani omezovat. Pro tento cíl je důležité, aby se nechalo očkovat 60-70 % populace. Nyní o této možnosti přemýšlí, dle průzkumů, asi polovina lidí.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.