V roce 2023 dostaly politické strany od státu přes půl miliardy. Nejvíc ANO

peníze

Jak už to na světě bývá, příspěvky ze státního rozpočtu patří i politickým stranám. Ty inkasují podle toho, jak dopadly v posledních volbách. Jak je tomu v aktuálním období? A jak přesně si strany peníze rozdělují?

Jak si strany dělí peníze?

V celkovém rozpočtu se částka vyšplhala přes 545 milionů korun. Nejvíce peněz dostalo protentokrát hnutí ANO, částka činila přes 140 milionů korun. Na druhém místě z pohledu vyplacených peněz najdeme ODS, která inkasovala celkem 90 milionů korun. První trojici uzavírá Stan s necelými 73 miliony korun.

peníze

Foto: Pixabay

Podle čeho se příspěvky politickým stranám vyplácejí

Celková částka, kterou politická strana od státu dostane se stává z několika dílčích příspěvků. Prvním z nich je takzvaný stálý příspěvek. Na ten má nárok každá strana, která v posledních sněmovních volbách obdržela alespoň tři procenta hlasu. Základ tohoto příspěvku je 6 milion korun ročně. Za každou započatou desetinu procenta hlasu náleží straně dalších 200 000 korun. Příspěvek se však počítá pouze do pěti procent hlasu a dále se již nezvyšuje.

Dalším typem příspěvku jsou příspěvky za mandáty. Ty poslanecké a senátorské mají stejnou hodnotu a za každý náleží dané straně 900 000 korun ročně. Vypláceny jsou také příspěvky za mandáty v krajských zastupitelstev nebo zastupitelstvu pražském. Posledním příspěvkem je příspěvek na podporu činnosti politického institutu a vždy činí 10% celkové výše příspěvku na činnost. Podmínkou je, aby ve dvou z posledních tří volebních období měla strana alespoň jednoho poslance.

Vzhledem k tomu, že nás letos čekají krajské volby spojené s obměnou třetiny senátu, příspěvky se budou na podzim měnit podle toho, jak jednotlivé strany dopadnou. Zajímavostí je, že v měsíci, kdy se volby konají náleží straně, nebo hnutí buď starý, nebo nový příspěvek, podle toho, který je pro ni výhodnější.

Zdroje informací: https://www.finance.cz/novinky/loni-stat-vyplatil-politickym-stranam-a-hnutim-pres-545-mil-kc-nejvice-obdrzely-ano-a-ods/

https://www.mfcr.cz/cs/rozpoctova-politika/podpora-z-narodnich-zdroju/politicke-strany-a-hnuti/prispevky-ze-statniho-rozpoctu-uhrazene-politickym-54426

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.