credit-card-3536349_1280

V České republice žije nejméně chudých lidí, říkají představitelé Evropské Unie

Ačkoli si Češi poměrně často a hlasitě stěžují na svou špatnou finanční situaci, která nedovoluje utrácet peníze za běžné radosti, Evropská Unie si naopak myslí, že si našinci oproti ostatním žijí nadstandardně dobře. Z nedávného průzkumu vyplývá, že každý šestý občan EU bohužel spadá do nelichotivé skupiny chudých. Česká republika je však jedinou zemí, kde se procento chudoby zastavuje před číslem 10. Podle čeho se dá ale vlastně určit, že je člověk chudý nebo bohatý? Kde je ta pomyslná hranice? Na to se vám pokusíme odpovědět.

Hranice chudoby se v rámci každého státu liší

Jednotlivé státy Evropské Unie snad nemohou býti více rozdílné a stejně tak se liší i životní náklady (a nároky) jejich občanů. Sociální politika starého kontinentu je však v současnosti natolik vyspělá, že ani chudí lidé zde netrpí existenčními potížemi, jako tomu je například v rozvojových zemích. Na druhou stranu se však nepříliš majetní Evropané cítí odtrženi od společnosti, dá se říci ve vyhnanství, protože jim pravidelné měsíční příjmy nedovolují dosáhnout životního standardu ostatních. Hledět na úspěšné sousedy s bazénem na zahradě, luxusním automobilem a nádherným domem může být opravdu frustrující.

Za chudého člověka je v jednotlivých členských státech EU považován ten, jehož disponibilní příjem nedosahuje alespoň 60 % mediální mzdy. Platí to pro jednotlivce i celé rodiny. Do konečného hodnocení přitom nezasahují pouze příjmy z výdělečné činnosti, nýbrž také státní důchody, nemocenské dávky nebo státní sociální dávky.

Průměrnou či vyšší mzdou v rámci Evropské Unie disponuje přibližně jedna třetina zaměstnanců. Medián mzdy se nachází přesně uprostřed mezi nejvyšší a nejnižší hranicí, takže je v tomto směru mnohem přesnější.

Hranice chudoby v České republice, oproti Rumunsku se máme skvěle

Hranice chudoby pro jednotlivce je v České republice stanovena na příjem 4 969 eur ročně. V případě čtyřčlenné domácnosti se dále navyšuje na 10 435 eur v rámci jednoho roku. Při shlédnutí těchto dvou čísel musíme překvapeně konstatovat, že opravdu „chudých lidí“ u nás žije přibližně 9,1 %, což je oproti Rumunsku (23,6 %) nebo Bulharsku (23,4 %) vcelku příjemným zjištěním. Je však na posouzení každého z vás, jestli tyto informace považujete za relevantní, nebo vás naopak dokáží rozčílit.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

6 komentářů

 1. Jaoslav Fridrich Odpovědět

  Opravdu žasnu, ale nedivím se. Tato zpráva totiž vychází z absolutně nepochopitelné zprávy, kterou vydala mezinárodně uznávaná průzkumná agentura Deloitte. Ta ale vydala zprávu, jenž mě opravdu vyrazila dech. Co informace, to nesmysl. Za prvé je v české republice dnes 890.000 sociálně popravených lidí, kteří nemají nárok na nic. Tím myslím opravdu na nic, včetně podpory. Pak jsou tu tři procenta lidí na úřadu práce tzn 300.000 lidí, dále 2.5 procenta trvale marodí to je 250.000 lidí. Pak jsou tu lidé s přechodnými potížemi dlouhodobého charakteru, a těch je cca něco přes milion(matky samoživitelky, exekuce, postvýkony trestu atd.) Takže jestli umím počítat, chudých lidí je v čechách přes 2.500.000 lidí. Zajímalo by mě, který trotl v eu to vypočítal. Já vycházím z oficiálních údajů.
  A teď ještě závěr. Ano bulharsko značně překonáváme, a to ve všem(kromě produkce velmi ceněného růžového oleje). Ale na to, že jsme srdce evropy, sídlí u nás 7 nejvýznačnější vysoká škola na světě, vlastníme 7 nejlepší diskotéku/klub, a máme jednu z nejvyšších úrovní gramotnosti v EU jsme na tom hůř než 85% vyspělé evropy. A to kdysi nebývalo!!!!

 2. Jaoslav Fridrich Odpovědět

  I když to bude trochu mimo mísu, tak si dloubnu ještě do té chorobné hodnotící zprávy od deloitte, jež nastavila laťku smýšlení eu tímto způsobem. Co mě opravdu na ní zarazilo, bylo tvrzení, že jako jedna z mála zemí EU máme funkční systém nezávislého soudnictví. No tak pokud sledujete dění na politické scéně a odvolávání nepohodlných a svolávání pohodlných soudců…. Mimo to řeším sám několik soudů, a každý z nich je opravdová fraška, akorát vhodná pro divadlo.

 3. Petr Odpovědět

  Jako vtip dobré! Tady v ČR je na hranici chudoby třetina obyvatel. Potraviny a energie tu stojí jako na západě,jenže v Německu dlouhodobě nezaměstnaný bral už před 10 lety 1000 euro.Tady berou lidi na sociálce životní miminum kolem 3300 kč a existenční miminum je ještě o tisícovku menší.Jsme žebrota a i ten kdo pracuje je v mnoha případech pracující žebrota neboť mu musí stát doplácet na bydlení.Je to šílené kam to politici dotáhli za 30 let.Dnes jen menší část obyvatelstva dosáhne na výplatu aspoň těch tisíc euro co měl v Německu dlouhodobě nepracující…..Jsme odpad Evropy a každý to dobře ví.Poláci sem vozí potraviny,které by jim doma omlátili o hlavu a Němci sem vozí v kamionech odpad do zrušených zemědělských farem aby to tam po čase někdo zapálil a nechal vyhořet.Nakonec se ještě v Bruselu podivují nad tím,že Češi nechtějí kupovat elektrické auta,když stojí jenom milion korun.Většina obavytelstva milion nikdy neviděla a ani neuvidí.

 4. René Odpovědět

  No a máme to tady zase, pocházím z karvinska, kde si za chudobu může sposta lidí samo – nechodili do práce takže neodpracovali dostetčně dlouhou dobu na slušný důchod, jiní radši brali dávky a aby o ně nepřišli pracovali načerno – taky paráda, další mají exekuce – hráli krásně automaty a nakupovali na všechny půjčky co jim nějaký vyčuraný lichvář dal, takže třeba jeli na půjčku i k moři a mysleli , že pak je třeba stát oddluží, Takže tady všechny z toho seznamu chudých škrtněte, přece jim nebudeme pořád plati život. Když vezmete sebe a svou rodinu a známe – kdo z nich žije v česku na nějakém minimu 3300,- ?? to je bud bývalý trestanec nebo nefachčenko co radši prodával a kouřil fet. Dneska vám v každé montovně dají plat a zaplatí dovolenou, každý mladý po škole si může hned vzít hypotéku a nebo cestovat, pochubuju, že bych byl česká vyjímka , máme v rodině zastoupeny všechny společenské vrstvy , včetně invalidy, který vykouří cigára za 6000,- měsíčně. Chudoba tady byla a naštěstí už není tak velká jak byla a už vůbec né taková jako v Indii nebo někde v Bangladéši apod. V rusku má důchdce 4000,- měsíčně a nikdo se ho na nic neptá. Takže to zkuste trochu z odstupem, státní zaměstnanci mají u nás parádní mzdy a bonusy, elektřikář může mít i 50 000,- měsíčně, uklízečka má u nás 20 000 hrubého. Ten kdo dneska nemá práci, tak pravděpodobně žádnou nehledá aby se náhodou neupracoval. Pochybuju, že by i s dětmi doma tady v česku někdo hladověl. Všichni určitě nemají vše co by chtěli, ale např. ve švýcarsku neexistuje ůřad práce – lidi se mají prvně zkusit o sebe postarat sami a teprve pak může nastoupit s pomocí stát.

   1. Rene Odpovědět

    a to je jediné co dokážete vypotit, zase typicky někdo bez argumentu ale určitě s pravdou, a ve finále čtete Blesk,že?:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *