V Británii začaly platit nové bankovky s králem. Sběratelé se nemohli dočkat

Karel III.

V Británii již nebudou nadále chybět bankovky s králem Karlem III. Šly do oběhu již 5. června. A na to se už netrpělivě chvěli především místní sběratelé bankovek. Platidla s hodnotou 5, 10, 20 i 50 liber nahradí bankovky s portrétem královny Alžběty II.

Zaostřeno na sériová čísla

Mezi nejcennější kousky se řadí především bankovky, které mají co nejnižší sériové číslo. Bankovky prvních sériových čísel pro všechny nominální hodnoty se ale sběratelům posbírat již nepodaří, ty dostal sám král. Král Karel III. je teprve druhým panovníkem, jenž se objevil na anglických bankovkách. V roce 1960 byla na bankovky poprvé umístěna královna Alžběta II.

Bankovka jako sběratelský artikl

Dle průzkumu se odhaduje, že svých prvních nových bankovek se nebude chtít vzdát zhruba 15 procent lidí. Ti si chtějí bankovky ponechat spíše na památku. Jiní za ně budou chtít získat peníze. Zájem o koupi bankovek mají kromě Angličanů totiž také Japonci či Číňané a další sběratelé z celého světa.

Lidé si kusy s nízkými čísly ponechávají nejraději pro sebe, bankovky jsou natolik vzácné, že je najít v oběhu je spíše nepravděpodobné. Nejnižší sériové číslo pětilibrovky by mohlo odhadem vynést maximálně 500 liber. Hodnota 10 a 20 librovky by mohla vydělat 500 až 1000 liber, 50ti librovka pak i několik tisíc liber. První bankovky s králem Karlem se tak možná stanou součástí nejedné historické sbírku. Zdali se dochovají jako sběratelský artikl ve velkém měřítku, ukáže ale spíš čas.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/velka-britanie-libra-bankovka-kral-karel-iii-sberatele-obeh-hodnota.A240605_101944_eko-zahranicni_jadv

https://www.bbc.co.uk/news/business-68358277

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.