V aukci se prodal na 285 let zapomenutý citron

aukce

V dražbách se čas od času objeví opravdu kuriózní předměty. Jeden takový byl v Anglii vydražen nedávno. Jednalo se o citrón a nový majitel za něj zaplatil desítky tisíc. Jaký je příběh této zajímavé aukce?

Vydražený citrón

V jedné aukční britské síni, Brettells Auctioneers, se vydražil za nemalé peníze zcela kuriózní předmět. Komoda, jenž měla jako jediná přijít k při aukci na řadu, pocházela z 19.století a noví majitelé jí zdědili po jednom zesnulém strýci. Komoda ale obsahovala v jednom ze šuplat 285 let starý citron, na němž byl vepsán jasný vzkaz pro slečnu Baxterovou od pana Lu Franchiniho s datem 4. listopadu 1739. Zdali se jednalo o romantický dárek z doby před 285 lety, ví nejspíš jen oni dva. Citrón byl pravděpodobně dovezen do Anglie z Indie.

Velká Británie

Foto: Pixabay

Citrón za desítky tisíc

Vzkaz na prastaré kůře kyselého plodu ovoce neváhala spolu s citronem aukční síň rychle převzít a využít. Jeho dražba přinesla rodině v přepočtu 41 000 korun. O komodu nebyl v tu chvíli přitom až takový zájem. Citrón, který zcela náhodně objevil fotograf aukční síně v jednom ze šuplíků komody, se vydražil za čtyřiceti násobnou cenu, než jaká byla konečná cena obyčejného starého kusu nábytku.

Tento velmi starý plod ovoce je jen jasným důkazem toho, že stará láska ani předměty nerezaví, i po takových letech neztrácí často ani vlastní hodnotu. Hodnotu věcí ale nelze mnohdy vyjádřit jen pouhou sumou peněz, pro některé z nás mají tu největší cenu na světě, která je mnohdy nevyčíslitelná.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-v-aukci-se-prodal-citron-stary-284-let-40459265

https://www.thenews.com.pk/latest/1154786-285-year-old-lemon-sold-for-astounding-1780

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.