Policie

Už brzy vám nejspíš dorazí dopis od policie. Ale nelekejte se

„Karty, které nechcete použít“. Přesně takhle by se dala nazvat kampaň, kterou v nejbližší době spustí Policie ČR. A to opravdu důkladně. Přijde za vámi totiž až domů, respektive do poštovní schránky.

Leckoho může dopis, v němž je jako odesílatel uvedena Policie ČR, nepříjemně vyděsit. Tentokrát jde však naštěstí jen o preventivní akci, takž určitě není nutné panikařit. A co v dopise najdete?

Žádná pokuta za parkování, ale prevence

Česká asociace pojišťoven potvrdila, že k rozesílání dojde během měsíce října. A adresátů je opravdu hodně – skoro dva miliony. Tolik je totiž u nás držitelů řidičských průkazů. Akce byla vymyšlena společně s odborníky z BESIP a České kanceláře pojistitelů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je zaměřena na postup, který je vhodné dodržet během dopravní nehody. Možná vás to překvapí, ale i v tomto základu řada řidičů nepříjemně tápe. Při nahlašování nehody zmatkují, první pomoc provádějí špatně nebo vůbec ne a leckdy se sami stanou další zcela zbytečnou obětí již tak nepříjemné situace.

Dostanete kartičku s přesnými pokyny

Obsahem zásilky bude preventivní karta, která vám za pomoci jednoduchého komiksu ukáže, co přesně je v šesti bodech třeba udělat. Jde o to předejít zbytečným škodám a také tzv. sekundárním nehodám,o nichž jsme se zmiňovali výše. Nebude chybět ani karta první pomoci, která prověří vaše znalosti. A to i ty, které vás v autoškole nenaučili.

Mimochodem, stejné karty budou k dispozici i v autoškolách. V rámci první vlny každá na území ČR dostane 200 kartiček. Preventivní akci se tedy nevyhnete ani v případě, že se teprve na získání řidičského průkazu chystáte. Autoři kampaně sice doufají, že tyto znalosti nikdy nebudete muset použít, ale jak se říká, jistota je jistota.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.

19 komentářů

 1. mipe Odpovědět

  najednou má policie na vyhazování okenm 26 mega? Kdyby namísto karet, které nikdo nepoužije, raději udělali osvětu o záchraně lidských životů na školách. Mělo by to větší efekt

  1. Jarda Odpovědět

   Taková osvěta se samozřejmě dělá, ale je čistě a jen na škole, aby si o nějakou takovou přednášku požádala. Mimochodem, v kompetenci PČR je zejména bezpečnost, nikoliv, jak se zřejmě mylně domníváte, záchrana lidských životů. To by zřejmě mělo směřovat na zdravotnické služby, event. na Český červešný kříž. A je to zase o tom, jak která škola má o něco takového zájem.

 2. František Mlejnek Odpovědět

  A to si myslí, že to lidi budou číst? Nebo to budou při policejních kontrolách vyžadovat k dokladům ?

 3. frend Odpovědět

  Neustále to opakuji a stojím si za tím. Než vymýšlení PÍ a utrácení hromadu peněz, mají zavést povinné přeškolení každé dva roky. Kdo bude chtít jezdit, zaplatí administrativní poplatek a dostane prodloužení ŘP na další dva roky. Pak by nemuseli rozjíždět nesmyslné kampaně, které dříve nebo později pod nesmyslným nátlakem ve jménu prevence a bezpečnosti přepadnou do klišé. A jak známo již z bible „Nehřeš slovem“, jelikož lid se obrní a vše tím ztrácí na významu. (klišé)
  Při přeškolení by nemuseli zasílat žádné kartička a každému řidiči by to v klidu mohli vysvětlit včetně novel § a příkladů § na modelových situacích. A při společné diskuzi si řada šoférů navíc uvědomí, že jejich pravda není až zase taková pravda a jejich pohled na tu či onu situaci v kontrastu s pohledem druhého řidiče není až zase tak jediný správný.

  1. pavel Odpovědět

   Kdo jezdí služebním vozem přeškolení každý rok má. Ostatním by to taky jednou za čas prospělo. Je ovšem otázka, kolik by za to autoškoly chtěly.

 4. Patrik Odpovědět

  Tak pokud si někdo myslí z PČR a BESIPu, že si při dopravní nehodě bude účastník nehody číst kartičku s návodem, tak je prostě hlupák, resp. věří něčemu, co prostě NEFUNGUJE. Při dopravní nehodě jsou prostě 2 tábory lidí, kteří danou situaci zvládnou a ti kteří ji nezvládnou. U většiny dopravních nehod se sejde ale dost lidí na to, aby tam nebyli lidi pouze z jednoho daného tábora. Tzn. kartičky jsou pouze zase nesmyslné vyhazování peněz. Dokážu si představit situaci, kdy dotyčný hledá kartičku a postupuje dle návodu. Nesmysl. Člověk řeší situaci intuitivně a nějaká kartička s návodem je mu fakt u pr*ele.
  Takže z mého pohledu jak psal někdo výše v komentáři, určitě lepší dělat osvětu na školách, zaměstnáních atd. Ale chápu to – kartička se vytiskne, je splněno, odfajfknuto, ranec peněz teče tam odkud se lobovalo a lidi stejně na to kašlou.

 5. Jan Odpovědět

  Obdržel jsem a moudra tam uvedená jsou mě notoricky známa. To, že prostší občané nebo lidi ve stresu se tak nechovají je věc jiná. Tomu žádná moudra zbytečného Besipu nepomohou.
  Bude to mít stejný účinek jako když MZ propagovalo českou rybu. Zhotovitel a distributor reklamy se napakuje a provize přistane ve správné kapse.

 6. Jaroslav Schneider Odpovědět

  Lepší pro řidiče by bylo, kdyby ti, kdo vymýšlejí a realizují podobné nesmysly byli vysláni do přímého výkonu na silnici. Tam by byli přínosem.

  1. Jarda Odpovědět

   Asi by to chtělo redakci na to upozornit, aby tuto informaci dostali všichni. Mohlo by to mit nedozírné následky. Určitě by to redakce ocenila, že víte správný počet majitelů ŘP.

 7. Libor Odpovědět

  Tak to vezmu pěkně popořádku. Za posledních pár let jsem se na Policii obrátil několikrát, a výsledky si vyhodnoťte sami : 1. Nahlášeno možné vloupání okamžitě po zjištění, 158, přijeli dva a vyšetřovali tak, že jsem je vyhodil z bytu, následně se ukázalo, že věděli, co a jak bylo, ale nechtěli ukázat na svoje známé. 2. Podivuhodná okolnost při pádu na schodech, když vás zezadu někdo praští, a ejhle, byli tam pánové z OŘ v civilu. Zjištěno až poté, co jsem získal informace od právníka. Kolegové. 3. Ukradeno kolo, „na objednávku“, na podruhé. Poprvé se jim to nepovedlo, ale uzmuli klíče, nalezeny později zahozené. Podruhé to vzali u baráku, zamčeno, a to na šup bylo pryč. Perfektní operativní práce, jako z žurnálu 007. Odloženo. 4. Peněženka fuč, v šetření, po měsíci „nezjištěny podklady“ a postoupeno na OŘ. Inu, párkrát jsem v minulosti někomu šlápnul na kuří oko. A po tom prvním došlo k odejmutí ŘP, prý pro neorientovanost, i přesto, že notářským zápisem od svědka mám doloženo, jak si počínali. Bez jiného důkazu, jen na základě jejich záznamu.
  Chce mi někdo namluvit, že nás Policie chrání a pomáhá nám ?
  Mimochodem, 8x jsem jim pomohl, když byli v trůblu. A jednoho jsem kdysi tahal s kolegou, když byli na maděru, z auta při honičce. Nechtějte vědět, jak bych se zachoval nyní.

 8. Adam Odpovědět

  Plný souhlas. PČR se nesmi vyrušovat v bloumání. Služebni auta jim slouží k soukroným účelům jko např. k provaděni nákupu z manželkama atd. Pokud je budete obtěžovat svými problémy budete pykat.!!! PČR chrání pouze ty ktří si jí koupili….

 9. Standa Odpovědět

  Dobrý den, je 3.3.2021 a ještě žádná karta , je to ještě aktuální ?
  Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

 10. Zdeněk Odpovědět

  To, že má návod u pr…e, je pak vidět na poskytnuté péči. Slyšel jsem u nehod hodně, že je to pivinnost, poskytnout první pomoc, tak na to mi hodně lidí řekoo, že to mají tam, kde tu kartu. Že to neumí, že pospíchají, že by se umazali a podobné krávoviny. Ale stupidně radit těm, co to dělají za ně, to fakt dovedou.

 11. Zděněk Odpovědět

  Opět vyhozené peníze za zbytečnost. To že nezasahují je tím, že musí na rozkaz dopravázet hygienu při provádění kontrol na covod imunitu po nočních klubech a kontrolu . Není jasné proč , alepravděpodobně dělají křoví a jsou v podstatě jako ochranka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *