Ututlání Vrbětic je nesmysl, Rusové o kauze zřejmě věděli dříve

Jan Hamáček

Když se aktuálně podíváte do jakýchkoli novin, zjistíte, že jim jednoznačně vládne kauza týkající se místopředsedy vlády Jana Hamáčka. Jeho přetahovaná se Seznam zprávami skončí u soudu a tam se nakonec rozhodne. My se jí nebudeme zabývat komplexně, ale zaměříme se na informace týkající se ututlání celé kauzy. O to totiž nejspíše vůbec nešlo. Stačí se podívat jen na časovou posloupnost některých vyjádření.

Ututlat nic nešlo

Vždyť pravdu znali dříve už i naši novináři a stejně tak ruští představitelé, rozvědka apod. Samotný výraz ututlání, respektive zamlčení nebo neoznámení, je vcelku zavádějící. Rusku by nejvíce prospělo to, že by Česká republika oficiálně potvrdila, že se ve Vrběticích jednalo o nehodu bez jakékoli ruské účasti. To už ale až tolik možné nebylo, protože se prokázalo, že agenti na našem území prostě byli.

Časově to nějak nesedí

Zajímavé je především tvrzení Jana Hamáčka, který hovořil o tom, že celou cestu do Moskvy plánoval hlavně proto, aby nedošlo ke zneklidnění ruské zpravodajské služby. Ta by se mohla dozvědět, že máme relevantní informace o Vrběticích. Ten samý den jsme si ale mohli v rozhovoru s ředitelem vojenského zpravodajství Janem Berounem v Hospodářských novinách přečíst, že ruská rozvědka už delší dobu měla informace o tom, že pravdu o Vrběticích u nás známe. Tak trochu hodně paradoxní…

Ve hře byl pravděpodobně i Rosatom

Celá kauza nejspíše vymyšlená nebude. Někdo z účastníků pravděpodobně musel něco vynést ven. Kdo to byl, se v novinách nedozvíme. Podle všeho měl Jan Hamáček jednat v Moskvě s předsedou parlamentu Volodinem a také s ruským ministrem průmyslu a obchodu. Ten samozřejmě řeší i Rosatom. Dál už si lze situaci vysvětlovat vcelku jednoduše.   

U nás se určitě najdou vrcholní představitelé, kteří měli zájem na tom, aby Rosatom Dukovany dostavěl. Stejně tak se našla i spousta významných zastánců Sputniku V.

Zdroje info: https://www.facebook.com/watch/live/?v=179612130690553&ref=watch_permalink
https://archiv.ihned.cz/c1-66919660-rusko-se-na-ceske-oznameni-o-vrbeticich-vcas-pripravilo-videli-jsme-to-v-kyberprostoru-rika-sef-vojenskych-zpravodajcu

Jan Hamáček: Náhledové foto Ministerstvo vnitra České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.