Úspory na úkor rodin: Ministr Stanjura cílí nejen na zkrácení rodičovské

Zbyněk Stanjura

Takřka všude se hovoří o maximálních úsporách. Státní rozpočet si to bezesporu zaslouží, nicméně cílit by měl především na nejbohatší vrstvy společnosti a tam, kde se jedná o věci zbytné typu alkoholu, cigaret nebo hazardu. Ministr Stanjura ovšem začíná cílit na velmi citlivý sektor, jímž je bezesporu rodina. Co všechno se zamýšlí a kde ještě by se mělo šetřit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Česká republika má nejdelší rodičovskou v Evropě

Na rodičovské dovolené mohou trávit rodiče u nás celkem 208 týdnů, tedy 4 roky. To určitě není málo. Třeba ve Francii, Německu, Litvě, na Slovensku, v Maďarsku a Chorvatsku se jedná o 3 roky. V Polsku se jedná jenom o 32 týdnů a ve Švédsku je jakási mini mateřská dovolená v době trvání 12 týdnů. Každý stát to tedy má jinak a naše země je s délkou mateřské na špici.  

Stát to stojí peníze

Nepochybně, je jasné, že mateřská dovolená taky něco stojí. Nízké částky to bezesporu nejsou. Vždyť u nás se jedná o částku 300 000 korun. Pokud si ji žena nebo muž rozvrhnou do čtyř let, není to problém. Otázkou zůstává, zdali by se skutečně mělo šetřit právě v tomto sektoru a jestli je délka odpovídající, či nikoli.

Podle Stanjury to bude bolet

Ano, po schodku ve výši 295 miliard korun musí přijít kroky, které budou veřejnost určitě bolet. Mateřská nebude jediná. Na paškál přijde třeba zvýšení věku pro odchod do důchodu. Hranice je už tak vysoká a dost dobře není úplně představitelné, že někteří lidé vykonávající fyzicky těžkou práci vydrží takto dlouho. Zapomenout nelze ani na úpravu stavebního spoření. Příspěvky, jež nyní motivují k tomu, aby si lidé ukládali peníze tímto způsobem, budou nejspíše revidovány. Tak jako tak by měla být vláda velmi opatrná a okolo rodiny chodit minimálně po špičkách.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snizeni-deficitu-koalice-fiala-ne-zvysovani-dani-stanjura-rodicovska-duchodci-nezamestna.A221110_093132_domaci_kop

https://www.kurzy.cz/zpravy/493743-takhle-se-nemaji-jinde-v-evrope-ceska-rodicovska-je-unikat/

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto  Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.