Úspěch protihazardní bojovnice Schillerové? Objem přijatých sázek vzrostl v letech 2017 až 2021 o 119 %

Schillerová

Pamatujete si na doby, kdy protihazardní Xena Alena Schillerová na sociálních sítích prohlašovala, že v roce 2021 na hernu téměř nenarazíte. Také psala o tom, že bylo vybráno poctivých 12,5 miliard z inkasa týkajícího se hazardních her. Jasně, před jejím nástupem byla situace okolo klasických kamenných kasin šílená. Vybralo se ještě méně a peníze šly do šedé zóny. Přesto je třeba poukázat na to, že svými úspěchy opájející se nyní opoziční politička tak nějak zapomněla na online sázky. V letech 2017 až 2021 vzrostl objem přijatých sázek o 119 procent, a to na neuvěřitelných 1,8 bilionu korun.

Závěry NKÚ jsou jasné, online sázky vzrostly skoro o 300 %

Nejvyšší kontrolní úřad zkritizoval ministerstvo financí za to, že společnostem, které opakovaně porušily zákon, nebyla odebrána licence a jejich kauce se nepoužila na uhrazení daní, které firmy státu dlužily. Nynější chystaná novela by měla tyto nedostatky odstranit. Sázky se dle zjištění NKÚ prostě a jednoduše přesunuly na internet a v daném období narostly o 300 %, čehož si nejspíše tehdejší ministryně financí Alena Schillerová tak nějak nevšimla. Přesto se na sociálních sítích chlubila, jak s hazardem zatočila.

Kontroly sázkového byznysu v online prostředí se skoro nekonaly

Buďme ale tedy trochu konkrétnější a nedegradujme práci Celní správy ČR. Ta v letech 2020 a 2021 provedla 80 kontrol online sázkových společností. U kamenných byla mnohem horlivější, kontrol bylo 239. To už je solidní číslo na to, aby se nekalý byznys trochu omezil. Online prostředí ale zůstalo skoro nedotčeno. NKÚ upozornil na problémy s informačními technologiemi, které přetrvávají.

Solidní množství pokut nestačilo

Pokuty lze počítat v řádu desítek. Celní správa jich v období od roku 2017 do roku 2021 rozdala celkem 76. Ukládány byly na hranici spodní sazby dle zákona. Co se tká finančních prostředků, vybralo se celkem 94,2 milionu korun. Rušení povolení k provozování hazardních her podle ministerstva představuje až úplné krajní řešení. Situace není růžová a ke změně zákona by mělo dojít co nejdříve. S tímto nelze než souhlasit, stačí se podívat v online prostředí a zjistíte, že různých heren je spousta.

Zdroje info: Autor, twitter, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nku-stat-pri-kontrole-hazardu-selhava-problem-je-v-digitalizaci-40434390

Alena Schillerová: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.