Usmrcení učitele mačetou není vražda? Obhájce chce pro obžalovaného jen zabití

Mačeta

Včera proběhlo jednání ohledně mačetového útoku studenta na učitele. Pražský Městský soud byl svědkem zajímavých výpovědí, a to především od obžalovaného devatenáctiletého mladíka Jaroslava Řeháka. Ten letos v březnu podle obžaloby zavraždil svého učitele mačetou. Mladík se hájil tím, že byl k činu vyprovokován. Udělat to dle jeho slov vůbec nechtěl. Obhájce Řeháka by se rád zasadil o to, aby byl čin přehodnocen na zabití.

Jaképak zabití? Podle všeho si agresor čin předem přichystal

Když někdo někoho úkladně zabije, pak se pochopitelně jedná o vraždu. V případě smrti učitele nepochybně o takovýto čin šlo, vždyť se mladík na celou akci chystal. Původně tedy zřejmě chtěl pedagoga upálit, jelikož si na internetu sháněl benzín a zapalovač, nicméně následně se rozhodl pro mačetu. Tu si do školy očividně přinesl, takže nejspíše musel vědět, co činí.

Jakou hledat omluvu, když žádná neexistuje?

Přesně tak. Pokud někdo zabije druhého člověka a má akci předem připravenou, neexistuje přece žádná omluva. Ano, učitel žáka s největší pravděpodobností skutečně šikanoval. Zesměšňoval ho před ostatními, zasedl si na něm a tak dále. Přesto existuje spousta legitimních prostředků, jak je možné na takovéhoto pedagoga zatlačit. Vždyť je možné jít na vedení školy, dále si stěžovat na Českou školní inspekci, OSPOD a podobně. Nic z toho se nestalo a došlo pouze k onomu ohavnému a zavržení hodnému činu. Kdyby ostatní lidé také jednali takto brutálně jen při provokacích, kam bychom se dostali?

Činu lituje. Zabití by ale nejspíš bylo výsměchem

Obžalovaný se rozplakal a měl sklopenou hlavu. Jeho obhájce žádal, aby byla vražda překvalifikována na zabití. Za to by mu hrozilo pouze 3 až 10 let vězení. U vraždy z předchozího uvážení je to 12 až 20 let a u klasické vraždy 10 až 18 let. Je tedy jasné, oč obhájci jde. Přesto je to podle mého názoru nepochopitelné a vražda je na místě. Odškodnění ve výši 7,3 milionu korun, jež požaduje rodina zesnulého jim tohoto člověka nevrátí.

Zdroje info:  Autor, https://www.novinky.cz/clanek/krimi-vyprovokoval-me-rekl-soudu-mladik-obzalovany-z-vrazdy-ucitele-macetou-40416454, https://www.denik.cz/krimi/maceta-ucitel-utok-zak-20221205.html  

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.