Pro a proti státní podpory stavebního spoření

Spoření

V posledních týdnech se již několikrát řešila otázka státní podpory stavebního spoření. Stavební spoření jsou tak oblíbeným finančním produktem Čechů zejména kvůli tomuto státnímu zvýhodnění. Jak je to však v realitě? Jaké jsou důvody pro zachování nebo naopak zrušení státního příspěvku?

Zrušení by státu přineslo 4 miliardy ročně

Právě napjatý státní rozpočet, který zažívá rekordní schodky a plánuje je také do příštích let, je důvodem, proč se revidují mnohé výdaje státu. Tento osud postihl také stavební spoření. Zrušení této podpory, která zde platí již 30 let, by státu přineslo asi 4 miliardy korun ročně. Na druhou stranu se ozývají hlasy, že stavební spoření je více než jen nástroj na úročení úspor a z tohoto zvláštního významu pramení také státní podpora. Právě tyto dva názorové proudy budou již zítra v Kongresovém centru v Praze o tomto tématu diskutovat.

Přes 3 miliony obyvatel má stavebko

Již více jak 30 let stát podporuje střadatele, kteří využívají takzvané stavebko. Dnes je takových lidí asi 3,2 milionu, z toho 2,5 milionu jsou osoby plnoleté. Oblíbenost má na svědomí zejména státní podpora, která de facto zvyšuje výnos klienta. Klient pak spořitelně přenechává spořené finance na minimálně 6 let. Škrtnutí státní podpory stavebního spoření navrhuje vládě Národní rozpočtová rada i Národní ekonomická rada vlády. Proti jsou zejména stavební spořitelny, někteří odborníci v oblasti bydlení, parlamentní opozice a ze současné vládní koalice pak KDU-ČSL. V živé debatě ČTK Protext bude zítra diskutovat předseda Asociace českých stavebních spořitelen Libor Vošický, generální ředitel Modré pyramidy Michal Pupala a zástupci Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal a Petr Jánský. Za banky bude pak hovořit Miroslav Zámečník z České bankovní asociace.

Pomoc s udržitelnými technologiemi a vysoká efektivita

Právě těmito argumenty se snaží zastánci státní podpory hájit stavební spoření. V tomto období, kdy skokově rostou ceny energií, stavební spoření pomáhá také s investicemi do udržitelných energií. Většina spořitelen pro tento účel nabízí speciální produkt. Dalším argumentem pro je deklarovaná vysoká efektivita a podpora dostupného bydlení. Minulý rok byly poskytnuty úvěry na bydlení v hodnotě 110 miliard korun, a to právě ze stavebních spoření. Vysokou efektivitu má pak dokládat to, že prostřednictvím úvěrů na bydlení bylo k 31. březnu 2022 půjčeno 91,5 % depozit, které jsou uloženy ve stavebních spořitelnách.

Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny prostřednictvím TK dostupné na https://www.protext.cz/zprava.php?id=41876, https://www.penize.cz/stavebni-sporeni/438330-stavebni-sporitelny-umeji-dorucit-statni-podporu-kam-je-treba

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.