Úrokové sazby půjček se zvedají. Jak najít tu nejvýhodnější?

Peníze

Úroky vystoupaly na neúnosnou mez a je jasné, že jsou nejvyšší za více jak 20 let. Bankovní rada České národní banky se v těchto dnech rozhodla již po sedmé v řadě zvýšit úrokové sazby. Opět se jedná o kritické zvýšení – základní dvoutýdenní repo sazba se zvyšuje na 5 %, lombardní sazba na 6 % a repo sazba na 4 %.

Právě zavedené sazby začínají platit hned. Vzhledem k inflaci se očekávalo kritičtější zvýšení sazeb. Inflace se v únoru vyšplhala na 11,1 %, což je nejpozoruhodnější hodnota od roku 1998, a pokračuje v růstu. Ještě na konci června činila základní sazba 0,25 %. Tentokrát radní základní sazbu zvýšili o 0,5 úrokových bodů. Na začátku února to bylo 0,75 úrokových bodů, někdy o nedávných Vánocích jeden úrokový bod, na začátku listopadu 1,25 úrokových bodů, na konci září 0,75 úrokových bodů a v červnu a v červnu vždy 0,25 úrokových bodů. Naposledy byla základní úroková sazba na úrovni pěti procent v roce 2001.

Výše smlouvy

Nejvyšší částka smlouvy závisí na finančním zdraví klienta, tj. na jeho mzdě a schopnosti splácet měsíční splátku a na hodnotě nemovitosti, která slouží jako zástava úvěru. Banky běžně povolují zálohu až do výše 80 % hodnoty prodávané nemovitosti, v několika případech až do výše 90 % hodnoty prodávané nemovitosti.

Nemovitost, která slouží jako zástava pro poskytnutí úvěru, se musí nacházet na území České republiky, musí být řádně zapsána v katastru nemovitostí a nesmí být zatížena žádnými břemeny, která by bance nevyhovovala.

Smluvní kalkulačka

Umožní efektivně, rychle a z pohodlí domova porovnat smlouvy a zjistit, jaká půjčka, na jak dlouho a za jakých podmínek vám banky mohou poskytnout služby. V podstatě si spočítejte smlouvu a zjistěte, která banka vám může poskytnout nejvyšší zálohu na smlouvu. Některé banky poskytují i službu – rychlá půjčka! Řadí se mezi nebankovní úvěry a pro většinu případů jde o neúčelové půjčky.

Zdroje: penize.cz, fingo.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.