Platy učitelů

Učitelé budou o nařízených prázdninách zřejmě ve škole

Druhá vlna koronaviru stále sílí. Včera byla vyhlášena nová pravidla, podle nichž bychom se měli chovat. Mimo jiné byly takřka zakázány sporty, chodit se nebude do divadla a do kina. Šílené, smutné, ale zřejmě nezbytné. Stejně tak se řešila opatření ve školství. Na vysokých a středních školách se bude učit distančně. Učitelé na základních školách to budou mít poněkud jinak. Na prvním stupni se stále učí klasicky a na druhém střídavě tak, že do školy chodí polovina tříd. Rozvrh se tedy řádně změnil. Prořídl i učitelům, kteří by měli částečně učit distančně. Přesto ve škole zřejmě budou muset být.

Učitelé na druhém stupni budou

I když daný den konkrétní pedagog nebude učit, stejně bude muset být ve škole. Na jednu stranu je to jeho práce, i když nepřímá, na stranu druhou by se měl chránit. Podivné, ale reálné. Takový učitel třeba půjde daný den jen na dozor. Proč? Aby se nakazil. Možná také proto, že mínění veřejnosti je takové, jaké je. Pro mnohé z nás jsou učitelé prakticky flákači vydělávající na koronavirové pandemii. Smutné, kam jsme to dopracovali?

První dva dny prázdnin jen pro žáky?

Z podzimních prázdnin, které včetně svátku trvají tři dny, se stal týden. V této době vcelku logický nápad. Děti se takto ochrání před nákazou. Učitelé ale zřejmě budou muset do školy. Proč, nevychází jim dovolená ani samostudium? Formality, které se mohou podílet na zbytečném nakažení pedagogů, již budou poté opět zapotřebí. Nepochopitelné. Učitelé budou prostě o prázdninách ve škole v roušce zadávat práci nebo inventarizovat či cokoli jiného?

Zdroj náhledového obrázku: PIxabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

8 komentářů

 1. Miroslav Odpovědět

  O tom, zda může mít učitel v době, kdy neprobíhá výuka (tedy prázdniny, volno, řed. volno) nedočerpanou dovolenou nebo samostudium rozhoduje zaměstnavatel. To není ani vláda ani „Kraj…“.

 2. Aleš Caga Odpovědět

  No to bych prosil že budou ve škole… .
  Volají roky po modernizaci školsví tak ať se předvedou.
  Proč by nemohli učit látku on line v dnešní době je pro mne nepochopitelné.

  1. Michal Malík Odpovědět

   Výžený pane Cago,
   slyšel jste někdy o tom, že by učitelé mohli učit on-line z domova?
   Ve škole se nebude muset topit, svítit, uklízečky po nich nebudou muset uklízet a ještě se sníží riziko nákazy.
   Bohužel, takovým jako vy jde jen o to, aby se náhodou učitelům „nezkrátily žíly“, ale vůbec nemáte představu, o čem píšete.

 3. petra Odpovědět

  Protože to není jen o učtelích, ale i žácích, kteří doma nemají vybavení a ideální podmínky… 2+1 středoškolách a sourozenec za 3 měsíce vykonalo své + současná karanténa. Chce to nejprve myslet a potom psát.

 4. Michal Malík Odpovědět

  Mám za to, že pan Štěpán naprosto netuší, jak to ve školství chodí.
  Je pravda, že učitelé už zřejmě nebudou mít dovolenou ani studijní volno. V takovém případě jim ředitel školy může nařídi, že musejí být na pracovištri a dělat třeba inventarizaci, přípravu na další výuku, apod. Pokud to ale ředitel učitelům nenařídí (a já si myslím, že rozumný ředitel nemá potřebu „tahat“ učitele do školy, protože drtivou většinu práce mohou učitelé dělat doma, a také ji často děljí) jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Učitelé jsou pak doma, kde vykonávají práci, takže nemají žádné prázdniny a plat se jim samozřejmě nekrátí.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za komentář, vím přesně jak to je, stále učím. Znám také školy, kde půjdou učitelé do škol, protože si to vedení přeje… Mějte se!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *