Student škola

Škola naruby: Ne polovina třídy, ale polovina tříd

Pandemie koronaviru se u nás už opět dostala do takových rozměrů, že ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula vyhlásil nová opatření. Mimo jiné také to, že se na druhém stupni bude vyučovat pouze polovina tříd, zbytek zůstane odkázán na distanční výuku. O té se ostatně diskutovalo už dlouho, střední školy takto již jedou, jelikož jsou uzavření. Stejně tak je tomu u škol vysokých. Na druhé stupně základních škol zbylo opět polovičaté řešení, které je podle mnohých silně nedomyšlené.

Polovina tříd, nikoli třídy

Už při vyhlašování tohoto restriktivního opatření došlo k tomu, že veřejnost byla zmatená. Spousta rodičů si totiž myslela, že do škol půjde jeden týden polovina třídy a druhý týden druhá polovina třídy. Vcelku logické i z hlediska pedagogů. Vždyť by vyučovali polovinu dětí, takže by mezi sebou žáci měli rozestupy. Navíc by se učilo mnohem pohodlněji než v plné třídě. Učitel by byl ve třídě každý den a druhé polovině poslal práci domů. Pořád ještě pochopitelné. Situace je ale poněkud odlišná. Do školy půjdou celé třídy, ale bude jich polovina. Tedy třída A doma, třída B na place.

Rozdělení tříd je na ředitelích

Jestli půjde do školy celý týden třída A a třída B bude doma a poté se to prohodí, nebo se bude chodit nějak na střídačku, je na ředitelích škol. Co bude lepší? Na zvážení příliš času nebylo. Hlavně, že se o distanční výuce už diskutovalo v minulosti a spousta lidí věděla, že k ní zřejmě dojde. Nyní nastává jakési podivuhodné vakuum, jež bude vrcholit týdenními podzimními prázdninami. Alespoň jeden relativně normální návrh…

Prostě napůl

Opět jsme se dostali do situace, která je fakticky polovičatá. Chtělo by se vám hrát fotbal v 5 lidech? Objednat si pivo a vypít jen polovinu? Asi moc ne. Tak proč se zase školství řeší tímto způsobem. Když budou děti kompletně ve třídě a setkají se v šatně, koronavirus se stejně rozšíří. No, uvidíme, jak se budou věci mít, ale hledat v něčem koncepci je asi marné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

  1. realista Odpovědět

    Tentokrát s panem redaktorem naprosto souhlasím .Další věcí jsou roušky. Obdržel jsem vyjádření ombudsmana Ministerstva školství, Uvádí, že je povinností rodičů rouškami žáky vybavit. On sám doporučuje novou roušku na každou vyučovací hodinu, Já dodávám, že roušky poté ztrácí účinnost a jsou nebezpečné pro samotného žáka i okolí. Tak jsem se zeptal, kdo to tedy bude kontrolovat a kdo zajistí, že roušky budou certifikované a že to nebude nějaký „hadr přes hubu“. Na to jsem již odpověď nedostal. Víte, řídí nás idi.ti.

  2. srutic Odpovědět

    Tak tvrdit, že polovina třídy je lepší pro učitele je holý nesmysl, on se ten učitel jaksi nemůže rozdělit a současně vyučovat třídu ve škole a online druhou polovinu třídy, která je doma. Pokud si autor článku myslí, že té polovině co je doma stačí jen tak něco poslat a nezabere to žádný čas navíc, tak mu doporučuji si to zkusit tak jak navrhuje a potom ať napíše svoje moudra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *