Škola naruby: Ne polovina třídy, ale polovina tříd

Student škola

Pandemie koronaviru se u nás už opět dostala do takových rozměrů, že ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula vyhlásil nová opatření. Mimo jiné také to, že se na druhém stupni bude vyučovat pouze polovina tříd, zbytek zůstane odkázán na distanční výuku. O té se ostatně diskutovalo už dlouho, střední školy takto již jedou, jelikož jsou uzavření. Stejně tak je tomu u škol vysokých. Na druhé stupně základních škol zbylo opět polovičaté řešení, které je podle mnohých silně nedomyšlené.

Polovina tříd, nikoli třídy

Už při vyhlašování tohoto restriktivního opatření došlo k tomu, že veřejnost byla zmatená. Spousta rodičů si totiž myslela, že do škol půjde jeden týden polovina třídy a druhý týden druhá polovina třídy. Vcelku logické i z hlediska pedagogů. Vždyť by vyučovali polovinu dětí, takže by mezi sebou žáci měli rozestupy. Navíc by se učilo mnohem pohodlněji než v plné třídě. Učitel by byl ve třídě každý den a druhé polovině poslal práci domů. Pořád ještě pochopitelné. Situace je ale poněkud odlišná. Do školy půjdou celé třídy, ale bude jich polovina. Tedy třída A doma, třída B na place.

Rozdělení tříd je na ředitelích

Jestli půjde do školy celý týden třída A a třída B bude doma a poté se to prohodí, nebo se bude chodit nějak na střídačku, je na ředitelích škol. Co bude lepší? Na zvážení příliš času nebylo. Hlavně, že se o distanční výuce už diskutovalo v minulosti a spousta lidí věděla, že k ní zřejmě dojde. Nyní nastává jakési podivuhodné vakuum, jež bude vrcholit týdenními podzimními prázdninami. Alespoň jeden relativně normální návrh…

Prostě napůl

Opět jsme se dostali do situace, která je fakticky polovičatá. Chtělo by se vám hrát fotbal v 5 lidech? Objednat si pivo a vypít jen polovinu? Asi moc ne. Tak proč se zase školství řeší tímto způsobem. Když budou děti kompletně ve třídě a setkají se v šatně, koronavirus se stejně rozšíří. No, uvidíme, jak se budou věci mít, ale hledat v něčem koncepci je asi marné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.