Učitelé budou brát 130 % průměrné mzdy: Stávající systém školství to nevytrhne

Učitelé

Nový zákon zajistí, že učitelé budou mít plat ve výši 130 % průměrné mzdy. Změnu zákona podpořili poslanci v prvním čtení. Dalo by se říct, že jde o dobrou zprávu. Nejeden pedagog určitě bude mít velkou radost. O faktu, že si ti dobří peníze zaslouží, není pochyb. Přesto jde jen o jakousi kapku v celkové reformě školství. To si zcela jistě revizi zaslouží. Určitě ale ne takovou, jakými si prošlo během několika předchozích let.

Variabilní prostor pro úpravu platů existuje

Plat pedagogických pracovníků bude v dlouhodobém horizontu dosahovat oněch 130 % průměrné mzdy v České republice. Vláda ale bude mít stále možnost rozhodovat o výši platových tarifů a také o jejich potu či struktuře. Stejně tak bude dále o osudu onoho obnosu peněz inkasovaného od státu rozhodovat ředitel školy.

Perspektiva pro mladé, demotivace pro zkušenější pedagogy

Nepochybně, začínající aprobovaný učitel má podle tabulek plat 32 820. Pedagog, který už odučil 18 let si přijde na 36 300. Rozdíl si můžete spočítat sami. Je minimální. Pokud se navíc jedná o kvalitního učitele, který pro školu dýchá, jeho motivace je minimální. Tady může sice zasáhnout ředitel školy, nicméně jeho prostor pro odměny je poměrně omezený. Být učitelem je zkrátka životní poslání.

V reformě školství jsou učitelské platy okrajovou záležitostí

Mnohem horšími problémy jsou třeba inkluze, pravomoci učitele nebo školské vzdělávací programy. Inkluze je naprosto tristní, spousta asistentů pedagogů je ve škola fakticky k ničemu. Jen málokteří dokážou pracovat efektivně a jsou přiděleni k dítěti, jež skutečně pomoc potřebuje. Pravomoci učitele jsou nulové. Moc má v rukou rodič. Pokud je rozumný, je všechno v pořádku. Někteří rodiče si ale myslí, že svět patří jim. Stač často jeden radioaktivní rodič ve třídě. A školní vzdělávací program vycházející z toho rámcového? Tristní záležitost. Zlaté staré komunistické osnovy. Děti si musí hlavně uvědomit, že nic nebude zadarmo a peníze si musí vydělat poctivým učením, respektive poctivou prací, a ne se učit wellbeingu.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-novela-skolskeho-zakona-objem-penez-na-ucitelske-platy.A221216_035405_domaci_kop

https://www.kurzy.cz/platy/platove-tabulky-ucitelu/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.