U Kojetína byl dokončen supermoderní sklad pro Amazon

amazon

Společnost Amazon je globálním hráčem a jedním z největších gigantů v oblasti internetového prodeje. Po celém světě tak rostou jeho sklady, které zajišťují jeho globální dodavatelský řetězec. Jeden nový vyrostl i u Kojetína.

Ekologie a udržitelnost na prvním místě

U Kojetína na Přerovsku byl vybudován nový supermoderní sklad, který byl v posledních dnech předán společnosti Amazon. Nechybí mu moderní vybavení, ani parkoviště pro elektromobily. Vícepatrová budova je postavena v souladu s principy ochrany životního prostředí tak, jak velí požadavky dnešní doby.

Sklad nebude vytápěn drahým plynem, jeho spotřeba bude z velké části pokrývána tepelnými čerpadly. Obrovská hala, kromě toho, že díky své soběstačnosti nebude energeticky závislá na vnějších zdrojích, přináší také obrovský skok kupředu v oblasti moderních technologií. Díky zmíněným tepelným čerpadlům a instalaci fotovoltaických panelů na střeše bude budova čerpat energii čistě z přírodních zdrojů.

Amazon

Foto: Pixabay

Stavba skladu

Na výstavbě budovy se podíleli tisícovky lidí a výstavba vyšla v přepočtu na více než pět miliard korun. Svojí rozlohou zaujímá kolem 187 000 tisíc metrů čtverečních. Budova je také na rozdíl od jiných skladů poměrně vysoká, dosahuje výšky až 27 metrů. Důvodem je to, že jde o budovu patrovou. Supermoderní vybavení pak nabídne pracovníkům i možnost pracovat s robotickým vybavením, které by jim mělo na pracovišti usnadnit práci. I přes zapojení robotů a umělé inteligence by ve skladu mělo najít zaměstnání přibližně dva tisíce lidí.

Nový sklad vznikl na bývalých pozemcích usazovacích nádrží kojetínského cukrovaru, který byl díky složité recyklaci zlikvidován způsobem vstřícným k životnímu prostředí. Projektanti zde počítají i s výsadbou nových stromů a chybět by neměly ani včelí úly. Vidíme tak velkou průmyslovou stavbu zbudovanou skutečně moderním způsobem.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/amazon-logisticke-centrum-kojetin-stavba-dokonceni.A220926_105829_olomouc-zpravy_dmk

 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-druhy-sklad-pro-amazon-v-cesku-je-hotovy-ma-vic-pater-a-zamestna-2-tisice-lidi-215015

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.