Trumpova sociální síť zažívá turbulentní debut na burze Nasdaq

01_trump2

Akcie společnosti Trump Media & Technology vstoupily na newyorskou burzu Nasdaq pod symbolem „DJT“, které odkazují na iniciály bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Přestože firma stojící za kontroverzní sociální sítí Truth Social byla v úvodním obchodním dni oceněna na téměř 8 miliard dolarů, cesta k tomuto úspěchu byla trnitá a nadále zůstává nejistá.

Vstup na trh

Ve svižném rytmu se odehrál vstup firmy Trump Media & Technology na prestižní burzu Nasdaq. Podnik bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zahájil pod tickerem „DJT“ svou pouť na hlavním trhu 27. října. Akcie zahajovaly obchodování volatilně, došlo dokonce k jejich dočasnému zastavení. Nakonec však uzavřely s 15% ziskem oproti úvodu.

Podhodnocená hodnota?

Samotný exprezident tak alespoň na papíře získal jmění ve výši 4,6 miliardy dolarů. Díky tomu se poprvé zařadil mezi 500 nejbohatších lidí světa dle žebříčku agentury Bloomberg. Mnozí analytici však zpochybňují, zda je taková hodnota odůvodněná.

Truth Social se od nevýrazného spuštění v roce 2021 potýká s řadou problémů a vygenerovala pouhých 5 milionů dolarů tržeb. Trumpova firma navíc čelí enormním právním nákladům. Bývalý prezident byl nedávno žalován za podvod a ukládána mu pokuta 454 milionů dolarů, kterou se mu nakonec podařilo snížit na 175 milionů dolarů.

Malé memové hnutí

Truth Social často označovaná jako memová akcie, kterou podporuje hlavně hnutí drobných investorů na internetu. Právě aktivita na sociálních sítích a virální šíření informací pomohlo zvednout zájem o zmíněnou společnost, která jinak nenabízí výraznou hodnotu.

Bývalý republikánský kongresman a nynější generální ředitel Trump Media Devin Nunes deklaroval vizi „získat zpět internet od velkých technologických cenzorů“. Zda se mu to podaří, zůstává velkou neznámou.

Zdroje info: X, https://www.aljazeera.com/economy/2024/3/27/donald-trumps-social-media-company-soars-in-wall-street-debut, https://www.theguardian.com/us-news/2024/mar/26/trump-truth-social-public-new-york

Náhledové foto: Pixabay