Horko

Tropické počasí – jaké má zaměstnavatel povinnosti?

 V posledních dnech je počasí opravdu horké a spíše než pro práci je vhodné pro lenošení u bazénu a relax. Avšak, někteří prostě pracovat musí. No a i na takové počasí myslí zákoník práce, který zaměstnavateli ukládá mnoho povinností, kterými musí dbát na vaše zdraví a stav organismu v horcích. Tak aby se nepřehříval a nedocházelo k dehydrataci. Pojďte se podívat, co vše musí váš zaměstnavatel splnit.

Co na vedra říká legislativa?

České zákony mluví jasně. Povinností šéfa je zajistit podmínky umožňující bezpečný výkon zaměstnání. Legislativa popisuje ochranné nápoje.  Jde o nápoje, které mají být podávány tam, kde je více jak 34°C. Minimum je pak 1,5 litru na směnu. Při extrémních venkovních podmínkách toto minimum činí 2,5 litru. Pití musí být na pracovišti (venku, na dílně, v kanceláři) lehce dostupné a konzultované se závodním lékařem.

Klimatizace a pracovní podmínky

Pravdou je, že není povinností firmy ani podnikatele mít a zajistit zaměstnancům klimatizaci. Avšak pokud teplota na pracovišti přesahuje více jak 36°C, musí zaměstnavatel individuálně posoudit tepelnou zátěž každého zaměstnance. V praxi to znamená, že nejčastěji šéfové krátí pracovní dobu nebo zařazují pravidelné přestávky na občerstvení. Důvodem, proč není povinná klimatizace, je prostý fakt, že bývá předmětem sporů, kdy jednomu nevyhovuje teplota, kterou nastavil druhý. Dále může být problém přecházení z chladných místností do rozpálených. Pokud již však na pracovišti klima je, nařídila vláda regulovat ji na minimálně 24,5°C u práce s minimem pohybu. Při manuální práci či v autě je tato regulovaná teplota 23°C.

Volnější dress code a osvěžení

Pokud pracujete na úřadech či v kancelářích v privátní sféře, znáte problém platného dress codu, který není možné obejít. Znamená to košili a kravatu, někde dokonce celý oblek. V takovém tropickém počasí se však režim zmírňuje. Ženy například mohou odhodit kostýmky a punčochy. Pro muže to zase znamená luxus zbavení se saka a kravaty. U pozic, u kterých se však očekává reprezentativní vzhled, není dovoleno například používat žabky či sandály. V mnoha firmách se pak praktikuje další zvyk. Při vedrech se ze strany zaměstnavatele servíruje osvěžující jídlo a pití. Například oblíbený je meloun či pití s ledem.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Taaaaaaaa Odpovědět

    34 stupňů – zkuste pracovat při 32 stupních plných 8 hodin bez pití. Kdo, tuto hranici stanovil v životě nepracoval.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *