01_dane

Třetina lidí pořád řeší daně papírově, jde to ale i jinak

Průzkum agentury Instant Research, který si nechala zhotovit společnost Software602 ukazuje, že skoro třetina Čechů pořád podává daňové přiznání ve formě papírových formulářů. Dále asi čtvrtina lidí pořád nosí daňová přiznání na finanční úřad. Lze to však i jinak. Dnes se na tuto problematiku zaměříme. Tak pojďme na to!

V digitalizaci zaostávají i firmy

Jak bylo již výše uvedeno. Třetina lidí stále ještě vyplňuje daňové přiznání v papírové podobě. Dále asi 26 % lidí fyzicky odnáší vyplněné formuláře na příslušnou pobočku finančního úřadu. Možná ještě větším překvapením je, že ani oběh dokumentů v soukromých firmách není zcela ještě elektronický, byť je prokazatelně efektivnější. V asi šestině případů je totiž zavedenou praxí, že dokumenty musí odnést na finanční úřad účetní či administrativní pracovníci. U asi 36 % případů pak probíhá osobně i schvalování.

Průzkum Graf

Graf: PROTEXT ČTK

Osobně, poštou či elektronicky

Osobní a papírové vyřízení daňových přiznání přitom není zdaleka jedinou možností. Stejně tak lze také vyplněné formuláře zaslat poštou nebo úplně nejjednodušeji využít k daňovému přiznání datovou schránku. Stejně tak je nyní možná také přiznat daň prostřednictvím aplikace mojedane21.cz. Jak se tedy chystají lidé tyto možnosti využít? 26 % lidí donese daňové přiznání fyzicky na pobočku úřadu. Dalších 5 % zašle papírovou verzi formuláře poštou. Datovou schránkou se daně budou řešit u asi 6 % respondentů. Přes aplikaci mojedane21.cz pak asi 2 %. Průzkumu se zúčastnilo 525 respondentů ve věku od 18 do 65 let.

Průzkum digitalizace firem

Dále se Instant Research věnoval elektronizaci firem. Česko je na tom však dle průzkumu špatně.16 % IT expertů ze soukromých firem přiznalo, že pro vnitřní oběh formulářů a dokumentů se využívá fyzické donášení papírů. 36 % respondentů pak uvádí, že dokumenty nosí nadřízeným například pro schválení sami. Asi půlka pak uvádí, že pro kontrolu toho, v jaké m stádiu a kde se jejich dokument nachází, musí využít osobní či emailový kontakt na nadřízeného.

Pruzkum 2 - graf

Graf: PROTEXT ČTK

Zdroj dat: Průzkum Instant Research pro Software602, PROTEXT
Náhledové foto – Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *