Trend je jasný – více plateb kartou, méně hotovosti

Kreditní karta

Poslední data ukazují, že Češi čím dál více platí kartou, méně pak platí v hotovosti. My si daná čísla vyhodnotíme a řekneme si, co za tím stojí. Pojďme na to!

Více plateb kartou

Češi si v pandemickém roce 2020 osvojili určité změněné chování co se týče nakupování, plateb a dalších využívání bankovních služeb. Statistiky Sdružení pro bankovní karty hovoří jasně. Zvýšil se počet plateb, které jsou prováděny kartou. Jak v kamenných obchodech, tak na e-shopech. Určitě to lze přičítat trendu, kdy platbu kartou využívá dnes již téměř každý. Dalším faktorem je určitě pandemie koronaviru. Jedním z doporučení obchodů i epidemiologů totiž je preferování bezkontaktních plateb kartou.

Méně výběrů z bankomatů

Platby kartou v obchodech i na internetu rostl. Na druhou stranu však klesl počet výběrů z bankomatů. Sdružení pro bankovní karty zaznamenalo v roce 2020 143 milionů. O rok dříve to však bylo 179 milionů. Stejně tak se snížil i objem vybíraných peněz. Z 821 miliard korun v roce 2019 klesl tento údaj na 735 miliard korun v roce 2020. Stejně tak se snížil počet bankomatů v České republice. V roce 2020 zde fungovalo 5551, tedy asi o stovku méně než v roce 2019.

Je zde více platebních karet

Posledním aspektem, který si rozebereme jsou samotné platební karty. Konkrétně jejich počet. Češi jich vlastní více než v roce 2019. V roce 2019 jich v ČR bylo 12,7 milionů kusů. O rok později pak 13,5 milionů kusů. Karty a placení přes ně je prostě v kurzu. V České republice také roste počet terminálů obchodníků na karty a stále více e-shopů povoluje platby kartou na internetu. Dle vyjádření Sdružení pro platební karty jsou Češi národem, který pozitivně a hojně přejímá novinky a nové metody platby kartou. Například placení kartou v mobilu nebo na internetu.

Zdroj dat: http://aktuality.cardzone.cz/TZ_SBK_12-02-2021.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.