Tipy, jak efektivně snížit náklady na energie

01_elektricka_energie

Náklady na energie rostou. A protože jde o často největší položky v rodinném rozpočtu, podíváme se dnes na to, jak efektivně tyto náklady snížit. Zde je pár triků, které pomohou.

Co nejvíce spotřebovává energii?

CO v domácnosti nejvíce „žere“ elektrickou energii či plyn? Jde o tyto položky. Na prvním místě je topení a klimatizace, které představuje až 45 % celkové spotřeby energií. Dále jde o bojlery s podílem 15 %, lednice s 8 % spotřebou či osvětlení se spotřebou okolo 6 % z celkového objemu. Dále se na nákladech domácnosti za energie podílí sporák a trouba s 6 %, myčka na nádobí a pračka se sušičkou shodně s 5 %, elektronika se 4 % a nakonec žehlení s 3 % z celkového objemu nákladů na energie.

Stáhněte topení a redukujte větrání

Již víme, co jsou největší „žrouti“ energie. Jaké tipy aplikovat ve vaší domácnosti, abyste snížili náklady na energie? Prvním je stažení topení. Každý stupeň, o který snížíte teplotu v místnosti, šetří od 6 do 10 % nákladů. Dále si rozmyslete, které místnosti vytápíte, a zda je to ve všech případech nutné. Jinými slovy, omezte topení v místnostech, kde nejste. Další tip se týká větrání. Větrejte krátce, zato plně otevřenými okny. Zejména v zimě. Vzduch se rychleji vymění a zdi nemají tolik času, aby se výrazněji zchladily.

Péče o údržba lednice

Posledním tipem je důkladná péče o ledničku. Dnešní moderní lednice jsou již velmi úsporné. I tak je zde však prostor pro snížení spotřeby. Spotřeba lednice se totiž zvyšuje s tím, jak je znečištěná její zadní mřížka. Stejně tak je důležité dbát na to, aby mřížka nebyla přiražená až ke zdi. To by omezovalo schopnost lednice správně chladit. Díle nesmí být v mrazáku nános ledu, což opět zvyšuje spotřebu. V neposlední řadě pak spotřebu ovlivňuje to, jak často a na jak dlouho lednici otevíráte. Zamyslete se tedy na tím a omezte neúčelné otevírání lednice.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/696482/nejvice-nas-doma-stoji-teplo-5-figlu-v-boji-s-drahou-energii-delate-je-taky.html
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.