Tipy, jak efektivně šetřit pohonné hmoty

Benzín

Cena pohonných hmot je nyní výše než obyčejně. Každý tedy přemýšlí, jak na nákupu pohonných hmot ušetřit. My se dnes podíváme na pár efektivních triků, díky kterým můžete svou spotřebu a tedy i náklady na nákup pohonných hmot snížit. Pojďme tedy na to!

Vždy alespoň půlka nádrže plná

Snažte se mít co nejčastěji nádrž plnou alespoň z poloviny. Vyplatí se vám to například tak, že nebudete nuceni k čerpání pohonných hmot protože musíte, kvůli nízkému objemu benzinu či nafty v autě. Naopak si můžete při cestování benzinky v klidu vybrat, aniž byste riskovali, že nedojedete.

Aerodynamika

Aerodynamika vozidla ovlivňuje jeho spotřebu možná více, než si myslíte. Pokud tedy máte na autě například střešní nosiče, přičemž ne vždy je používáte, odstraňte je a nasazujte je jen pokud víte, že je budete potřebovat. Na dálnici můžete takto ušetřit až 50 % výkonu motoru, který je potřebný na překonání aerodynamického odporu.

Snižte zátěž vozidla

Pokud nemusíte, nepřevážejte zbytečně moc věcí. Vězte totiž, že každých 100 kg váhy navíc zvyšuje spotřebu automobilu o asi 0,3 litru, což může udělat velký rozdíl.

Vypněte spotřebiče

Dále můžete také omezit doplňkové funkce vozidla. Tím také, a docela výrazně, snížíte spotřebu. Jak tedy ušetřit palivo? Prostě dané spotřebiče vypněte. Jde například o klimatizaci, topení, tempomat a podobně. Pokud tedy nemusíte, vypněte je.

Dodržujte správné otáčky

Úspora se netýká jen věcí před jízdou. I samotná jízda má být úsporná. Klíčové v tomto ohledu jsou otáčky a styl vašeho řazení. Udržujete-li nízké otáčky, je vaše jízda z hlediska paliva úsporná. Naopak vysoké otáčky znamenají vysoký výkon motoru a vyšší spotřebu paliva. Ideální tedy je zvolit takovou jízdu, kdy i při jízdě ve městě máte zařazen vyšší převodový stupeň, tím pádem máte nižší otáčky a vaše spotřeba je nižší.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-auto/709089/tipy-pro-usporu-paliva-ktere-skutecne-funguji-pomuze-10-kroku.html, https://www.barum.cz/osobni/rada-odborn%C3%ADka/tipy-pro-bezpecnost-rizeni/jak-setrit-palivo

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.