Tesla dočasně snižuje ceny některých modelů i v USA

Tesla

Americká značka elektromobilů Tesla po slevách v Německu nyní snižuje ceny některých modelů i v USA. Jedná se pouze o dočasnou slevu, kdy vybrané modely Y a Y Long Range budou stát o 1 000 amerických dolarů méně. Ceny ostatních modelů zůstanou nezměněny. Jedná se tak zhruba o dvouprocentní slevu. Tesla současně bojuje o přízeň nových zákazníků s levnějšími konkurenty, jako je čínské BYD.

Slevy v Německu

Nové ceny vybraných modelů s pohonem zadních kol budou platit do konce února. Od 1. března začnou opět platit původní ceny. Tesla tak navazuje na slevy, které zavedla v Německu v předchozím měsíci. Důvodem snížení cen bylo pozastavení výroby kvůli nedostatku součástek. Za nedodání součástek může situace v Rudém moři, kde zuří konflikt mezi Izraelem a Hamásem. Konflikt výrazně ovlivňuje dopravu i lodě.

Čínská konkurence

Začátkem roku společnost oznámila, že se zaměří především na výrobu elektrického vozu nové generace s označením „Redwood“. Tesla bojuje také s konkurencí, a to především s čínskou, vzhledem k rostoucímu počtu levných elektromobilů. Čínská značka BYD dokonce předstihla Teslu v žebříčku nejlepších výrobců elektromobilů na v posledním čtvrtletí roku 2023. Číňané postavili továrnu kousek od českých hranic, respektive v Maďarsku. Tento krok pomohl vyhnout se dovozním clům a urychlit expanzi na evropském trhu.

Ceny modelů

V Česku jsou momentálně dostupné čtyři modely. V budoucnu se budeme moci setkat i s Cybertruckem. Model S s dojezdem 634 kilometrů je k dispozici za 2 319 900 Kč. Model 3 je cenově dostupnější. Tento model je dostupný již od 1 053 990 Kč. Model 3 má dojezd 513 kilometrů a dokáže vyvinout maximální rychlost 201 km/h. Dalším vozem je Model X s dojezdem 576 kilometrů. Dokáže vyvinout maximální rychlost 250 km/h. Cena Model X se pohybuje okolo 2 500 000 Kč. Nejlevnějším vozem z nabídky Tesly v ČR je Model Y. Tento vůz si pořídíte za 1 044 900 Kč.

Tesla celkově zlevnila jednotlivé modely o zhruba 30 procent své původní ceny. Jediný Model Y se drží okolo původně nastavené ceny. Pro srovnání ceny, Model X se začal prodávat v říjnu 2018 za necelých 120 000 amerických dolarů. Nejvyšší hodnoty dosáhl mezi lety 2022-2023, kdy stál 130 000 dolarů. Nyní stojí v průměru 87 500 dolarů. Rozdíl mezi prodávaným Modelem X v USA a v Česku je téměř 620 000 korun.

Zdroj: Autor, https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-temporarily-slashes-prices-model-y-us-2024-02-10/

Náhledové foto: Pixabay