Česko získalo v loňském roce z evropského rozpočtu o téměř 90 miliard víc, než do něj poslalo

EU

Celková bilance České republiky ve vztahu k rozpočtu EU je vždy předmětem velkého zájmu. Ten je však velký někdy až příliš a redukovat pozitiva našeho členství v EU na pouhé porovnání toho, kolik jsme do rozpočtu odvedli a kolik z něj dostali, by bylo nerozumné. Přesto ale stojí za to si čísla připomenout.

Česko a Evropský rozpočet

V roce 2023 odvedla Česká republika do rozpočtu EU o 89,5 miliardy korun méně, než kolik z něj dostala. Je to o 28,3 miliardy korun více než v roce 2022, kdy činila naše kladná bilance plus 61,2 miliardy korun. Částka, o kterou byla tato bilance pro Českou republiku příznivější je z velké části dána tím, že jsme inkasovali 39,5 miliardy korun z takzvaného Evropského plánu na podporu oživení.

Výsledek za rok 2023 je navíc nejlepší za posledních 8 let. Jak již ale bylo zmíněno, hodnotit členství v EU pouze podle této bilance by bylo chybné.

Evropa

Foto: Pixabay

Jaká je celková bilance

Především peníze ze zmíněného Evropského plánu by měla Česká republika využít především na projekty, které přinášejí vysokou přidanou hodnotu. Jedná se na příklad o projekty z oblasti digitalizace a další technologické inovace. Celková bilance České republiky za dobu od vstupu do EU činí plus 1,06 bilionů korun, respektive 1,14 bilionu korun při zahrnutí peněz z plánu na podporu oživení. Od roku 2004 odvedla Česká republika do Evropského rozpočtu 876,6 miliardy korun. Příjmy potom činily 1,94 bilionů korun.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cr-loni-dostala-z-rozpoctu-eu-o-895-miliardy-vice-nez-zaplatila-40460057

https://www.businessinfo.cz/clanky/cesko-uz-dostalo-od-evropske-unie-o-bilion-korun-vic-nez-zaplatilo/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.