Tato hesla lze prolomit během několika sekund. Je vaše heslo bezpečné?

Hesla jsou klíčovou součástí našeho každodenního života na internetu. Odborníci varují před snadným prolomením některých populárních přihlašovacích hesel. Podle nedávného výzkumu lze tato hesla prolomit za méně než tři sekundy, což představuje velké riziko pro naše bankovní účty, sociálním sítě nebo e-maily. V tomto článku se podíváme na nejpoužívanější hesla nebo jak vybrat silné heslo.

Nejpoužívanější hesla

Mezi nejčastěji používaná hesla patří například „123456“, „password“, „qwerty“ nebo „123456789“. Tato hesla jsou snadno uhádnutelná. Tím pádem jste snadným cílem během kybernetických útoků.

Nejpoužívanější hesla podle průzkumu společnosti NordPass

 1. 123456
 2. 12345
 3. 123456789
 4. password
 5. qwerty
 6. martin
 7. heslo
 8. 111111
 9. 12345678
 10. 654321

Jak si vybrat dobré heslo

Při výběru hesla je klíčové přizpůsobit jej tak, aby bylo co nejtěžší k uhádnutí. Zde je několik důležitých zásad:

 1. Délka hesla: Čím delší heslo, tím obtížnější je ho prolomit. Firma Avast doporučuje použít heslo, které má více než 15 znaků.
 2. Kombinace znaků: Heslo by mělo obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků. Čím složitější kombinaci zvolíte, tím bude vaše heslo silnější.
 3. Vyvarujte se předvídatelnosti: Vyhněte se používání běžných slov, narozenin, jména partnera nebo jiných snadno uhádnutelných kombinací, které jsou snadno dohledatelné z vašeho profilu na sociálních sítích.

Dvoufázové ověření

Dvoufázové ověření (2FA) je v dnešní době nejlepší způsob zabezpečení vašeho účty. Při použití 2FA je kromě hesla vyžadován ještě druhý prvek pro ověření, například SMS kód, otisk prstu. Tím se snižuje riziko, že by někdo získal přístup k vašemu účtu pouze pomocí ukradeného hesla.

Generátory hesel

Generátory hesel vytvářejí náhodná a silná hesla za vás. Hesla obvykle obsahují kombinaci různých znaků a jsou velmi obtížná k uhádnutí. Existuje mnoho online generátorů hesel, které vám mohou pomoci vygenerovat bezpečná hesla pro vaše účty. Nejznámějšími generátory jsou Norton Password Generator, random.org nebo přímo generátor od Googlu. Je důležité si tato hesla pamatovat nebo je uložit do bezpečného heslového adresáře či přepsat na bezpečné místo.

Pravidelné změny hesel

Důležité je mít na paměti, že hesla byste měli pravidelně měnit. Doporučuje se měnit hesla minimálně každé tři měsíce. Pravidelná změna hesel snižuje riziko zneužití účtu v případě úniku hesel z jiných zdrojů nebo pokročilých útoků.

Zdroje info: autor, https://www.mirror.co.uk/tech/password-warning-worst-codes-hack-30219394 , https://eabm.cz/1947-100-nejpouzivanejsich-hesel-v-cr-za-rok-2021 , https://www.blesk.cz/clanek/radce-techsvet/700562/4-nejcastejsi-chyby-bezpecnostnich-hesel-pozor-na-milacka-spartu-i-slunicko.html , https://www.dvojklik.cz/10-veci-ktere-zvazit-pri-vyberu-spravce-hesel/