Endiaron v lékárnách neseženete až do ledna

endiaron

Ještě nedávno nebyl problém zakoupit si Endiaron v jakékoliv lékárně. S letními dovolenkovými zájezdy se zájem o tyto léky proti průjmu navýšil natolik, že nyní zejí regály prázdnotou. Není to ale jediný důvod, proč Endiaron chybí.

Endiaron do každé lékárničky

V letním období bývá Endiaron na první místě při sestavování cestovní lékárničky, proto není divu, že dnes patří mezi nedostatkové zboží. Na Endiaron nedá při průjmových potížích celá řada lidí dopustit a před dovolenou se zásobí větším počtem léků, než je vůbec nutné. Do této situace navíc přišel i výpadek ve výrobě.

léky

Foto: Pixabay

Endiaron není až tak jednoduché nahradit jinými léky dostupnými v Česku, protože mají úplně jiné složení. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jej proto vyhodnotil jako nedostatkové léčivo, které nelze prozatím nahradit. Lidé se tak musí poradit se svým lékařem o možnosti použití jiného léku, než na který byli doposud zvyklí. O jiné vhodné léčbě je možné se poradit i s lékárníkem.

Doporučit lék je samozřejmě nutné na základě zdravotního stavu každého klienta. Jako náhrada se doporučuje především Loperamid anebo živočišné uhlí. Endiaron ze zbylých zásob v některých lékárnách ještě najdete, ale nelze ho nyní objednat u distributora. Na obnovu prodeje tohoto konkrétního léku si ještě nějaký ten čas budeme muset počkat, a jak se zdá, nebude hned. Výpadek s největší pravděpodobností potrvá až do ledna roku 2024.

Úprava legislativy?

Náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček upozorňuje, že situaci u volně prodejných léků jen stěží někdo ovlivní. V lednu má ale platit nová novela zákona o léčivech, která se bude soustředit právě na výpadky léčiv v lékárnách. Distribuce léků by měla být po celé republice rovnoměrná. Ministerští úředníci budou navíc moci při výpadcích reagovat hned a budou vyjednávat s distributory o dodání chybějících léků tak, aby jich byl vždy dostatek. To se týká především nedostatku antibiotik, který je stále určitým problémem.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/zdravi/endiaron-vypadek-lekarnici-lekarny.html

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vypadek-lek-endiaron-ministerstvo-zdravotnictvi.A230725_091851_domaci_misl

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.