Tahání špíny na generála Pavla: Klasika přímé volby prezidenta

generál Petr Pavel

Rok 2023 se neúprosně blíží a s ním také prezidentské volby. Mnozí lidé už k nim upírají zrak, čemuž se pochopitelně nelze divit. Jasné je to, že současný prezident opustí Pražský hrad a vládnout bude někdo nový. Kdo to bude? Těžko říct, kandidátů je více než dost a mnozí se už v médiích chtěně i nechtěně prezentují. Jedním z favoritů je dle mnohých médií generál Petr Pavel. Právě o něm se v poslední době hovoří poměrně často v souvislosti s tím, že byl údajně za komunismu rozvědčíkem.

Mluví spolužák Pavla pravdu?

S tím, že generál Pavel spolupracoval s komunisty, přišel Pavel Beneš, jenž byl v letech 1988 a 1989 frekventantem elitní školy pro zpravodajské důstojníky. V podstatě se jednalo o Pavlova spolužáka. Škola fakticky vychovávala lidi, již měli být pod diplomatickým krytím vysláni do zemí NATO. Co tam měli dělat, si asi všichni vcelku jednoduše domyslíme. Šlo o výzvědné služby na půdě nepřátelských zemí. Se zpravodajskou činnosti souvisely i úkoly, jež oba frekventanti dostávali.

Mluví generál skutečně pravdu?

To se lze dozvědět jen velmi složitě. Zajímavý je také příběh okolo petice Několik vět. Beneš hovořil o tom, že se kolem této petice vedla diskuse. Samotný Beneš údajně hovořil o tom, že petice není až tak špatná a že má jistý náboj. Petici ale samozřejmě měli všichni odsoudit. Několik dní na to si jej zavolal výbor základní organizace KSČ. Předsedou této organizace byl právě Pavel. Tam se Beneše vyptávali, co svými slovy vlastně myslel. Ten považoval diskusi za soukromou. No, nejspíše nebyla.

Prostě chtěl být výsadkářem

Takto na svém webu všechno vysvětluje generál. Mimo jiné také mluví o naivitě. Tak jako tak jde spíše o jakési mlžení než detailní vysvětlování něčeho, co se stalo. Může mít ale pravdu a informace samotného spolužáka mohou být pouhým předvolebním taháním špíny. 

Komunistická minulost nebo orientace na Rusko jako kolorit naší politiky

Tato tvrzení je bohužel pravdivé a závěrem se určitě vyplatí zmínit. Stačí se podívat na našeho bývalého premiéra, o jehož spolupráci s StB se toho už napsalo tolik, že by to vydalo na knihu. A vztah Ruska a našeho současného prezidenta? Každý si může udělat obrázek sám, až Miloš Zeman aktuálně ruské činy pochopitelně kritizuje. Pokračování této linie by zrovna nebylo ideální, ačkoliv úplnou pravdu o minulosti generála Pavla neznáme. Vše ukážou až volby.

Zdroje info: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-spoluzak-petra-pavla-mel-by-o-sobe-rikat-pravdu-ale-nedela-to-40412392

https://www.e15.cz/kandidati-na-prezidenta

https://www.generalpavel.cz

Generál Petr Pavel: Náhledové foto Autor Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petr_Pavel_-_NATO_Military_Committee_in_Chiefs_of_Defense_Session_-_2017_(37122714191).jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.