Studenti a důchodci přijdou o část slevy na jízdné

metro

Významné slevy na jízdném pro důchodce a studenty se s jistou nadsázkou staly symbolem vlády Andreje Babiše. Pro některé ve smyslu pozitivním, pro mnohé potom ve smyslu negativním, jakožto příklad neuváženého utrácení, které bylo nikoliv ekonomickým, nýbrž čistě politickým kalkulem. Není proto příliš překvapivé, že se tyto slevy staly jedním z prvních cílů vlády nové.

Snížení slev

Vláda rozhodla o ponížení slev z ceny jízdného pro studenty a seniory ze 75 % na 50 %, alespoň dle slov nového ministra dopravy, Martina Kupky. Rozpočet státní kasy by tak měl zaznamenat úspory v rozpočtu kolem dvou miliard korun ročně. Nová úprava cen za jízdné pro zvýhodněné skupiny studentů a starších seniorů, by měla začít platit již od prvního dubna.

Vláda tak nezrušila kritizovanou legislativu úplně, ale pouze jí trochu upravila. Jedná se o jeden ze zásahů, který má napomoci snížení schodku státního rozpočtu zděděného po předchozí vládě. Nutno podotknout, že předchozí vláda sice počítala se slevami 75 %, ale peníze na ně v původním návrhu rozpočtu vyčleněné by slevy v takové výši nemohly pokrýt.

autobus

Foto: Pixabay

Nejen snižování slevy

Budoucí změny se ale nebudou týkat jen úprav výše slev na jízdném pro seniory nebo studenty, došlo totiž i na změny ve způsobu cestování malých dětí. Zdarma nyní budou moci cestovat obecně děti do šesti let a nebude tedy nadále platit poněkud krkolomné pravidlo, že cestovat mohou ve vlaku zdarma dvě děti, v autobuse však už jen jedno. Tomuto kocourkovskému systému bude nyní konec.

Slevy se budou týkat hlavně také lidé se zdravotním postižením. Slevu totiž budou mít nově i lidé s invaliditou třetího stupně, kteří nemají nárok na průkazku ZTP a ZTP/P.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/kupka-vlade-navrhne-snizeni-slevy-na-jizdnem-na-50-procent-40384427

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.