Stávka učitelů

Stávka učitelů se blíží: Ne všichni mají jasno

V podstatě za dva dny by měli pedagogové stávkovat. Přesně na 6. listopadu je odbory naplánovaná případná stávka. Situace je aktuálně poněkud nepřehledná, jelikož pedagogové mají v podstatě nyní poslední chvilky k tomu, aby vyjádřili svůj názor. Bude-li většina konkrétního pedagogického sboru pro stávku, školu donutí k tomu, aby ve středu zavřela své dveře, o čemž pochopitelně případně předem informuje rodiče. Jak je to s aktuálním platem pedagogů? Co vlastně učitelé chtějí? Jaké mohou být formy protestu a změní se něco? Na to se pokusíme odpovědět v následujících řádcích. Náš pohled bude velmi zjednodušený, ale praktický.

Aktuální platy pedagogů? Spíše výsměch

Kolik berou učitelé? Věčná otázka, na kterou si může odpovědět každý sám. Vždyť tabulky platů pedagogů jsou volně dostupné a všichni si je mohou prohlédnout. Když se zadíváte poněkud podrobněji, tak třeba zjistíte i fakt, že plat pedagoga s praxí nějakých 14 let činí okolo 25 000 čistého. Otázkou zůstává, zdali je to skutečně dostatek za to, že musel studovat na vysoké škole a pracuje mnohdy s dětmi, jež jsou fakticky nevzdělavatelné.

Cíl stávky? Upozornění na situaci se zvyšováním platů

Média nás doslova bombardují zprávami o tom, jak se pedagogům neustále zvedají platy a že do roku 2021 by měli brát 47 000 korun. Už teď je jasné, že platy učitelů nebudou jen tak dosahovat deklarovaných 130 % průměrné mzdy! Prostředky jdoucí do školství jsou omezené a určitá část jde na nenárokovou složku. Tím pádem ji většina učitelů ani neuvidí. Mnohdy bohužel mohou být sebelepší a v hodinách se rozkrájet.

Formy protestu se budou různit

Jestliže bude pro stávku většina pedagogického sboru, škola se na celý den zavře. Pokud ne a vedení dokáže zabezpečit provoz v podobě suplování apod., zůstane otevřená. Jinak se může stát, že zaměstnanci budou mít pouze pásku na ruce se vzkazem, že podporují stávku. Tento vzkaz ale zřejmě vůbec nic neřeší.

Změní se něco? Věčná otázka…

Těžko odhadovat. Stávka nikdy přímo sama o sobě nic nevyřeší. Může být ale podnětem k dalšímu jednání. Pravda je ta, že školství je podhodnocené. Možná by se ale neměly řešit jen peníze. Velmi důležité je především postavení učitele a jeho pravomoci. Tady by měla být vláda mnohem striktnější a ministerstvo by se mělo snažit vrátit pedagogům to, co se jim vzalo. V době, kdy vládnou ve školství rodiče, je situace čím dál tím horší.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *