Stavební spoření začíná porážet inflaci. Vyplatí se?

Litecoin

Stavební spoření je jedním z běžných nástrojů ke spoření v domácnostech. Díky státnímu příspěvku na stavební spoření se mnohdy vyplácelo. PO obdobích, kdy jeho úroky nebyly nikterak vysoké přichází opět doba, kdy je o něj větší zájem. Začíná předhánět inflaci a výnosy jsou již opět pro klienty spořitelen zajímavé. Pojďme se na detaily podívat v následujícím článku.

Statistiky ze světa spoření

Jak to tedy v současné době se stavebním spořením vypadá? Na to nám z části mohou odpovědět data vypovídající o situaci na trhu se spořeními. Průměrná inflace v naší zemi dosahuje 2,5 %. Na druhou stranu průměrné výnosy ze stavebních spoření loni dělaly asi jen 0,48 % (u nejvýhodnějších nabídek okolo 1 % při splnění různých podmínek). Výnosy termínovaných vkladů nejsou nyní vyšší než sedm desetin procenta. No a výnosy ze státních dluhopisů v průběhu minulého rostly, a to na cifry přes 1,5 %. Roční výnos u optimálně nastavených stavebních spoření v roce 2017 byl asi 3,5 %

Stavebko vs. Inflace

Jedním z důvodů, proč se lidé, kteří chtějí spořit, stále častěji obrací právě na stavební spořitelny, je fakt, že ze všech ostatních druhů spoření (termínované vklady, spořící účty, …) poráží jen stavební spoření inflaci. Dejme si příklad. Pokud si klienti vkládali na spoření 1 700 Kč měsíčně (což je nejvýhodnější varianta), pak si se všemi poplatky a státní podporou s úrokem přišli na výnos okolo 3,2 %. Například u ČMSS ještě spořitelna zvýhodňovala děti a mladistvé částkou 2 000 Kč. Ti si tak přišli i na výnos 3,4 %. Oproti tomu inflace dělala něco okolo 2,5 %. Toto porážení inflace výnosy hlásí všechny instituce nabízející stavební spoření.

Maximalizujte vaše výnosy

Pokud se ptáte, jak správně spořit s co největšími výnosy, máme pro vás jednoduché tipy. Musíte si stavební spoření co nejvýhodněji nastavit. Nejlepší pro klienty je takové spoření, aby jejich vkládaná částka dostala na co nejvyšší státní podporu. Ta dělá 2 000 Kč měsíčně. Můžete samozřejmě provádět jedenkrát za rok vklad, díky kterému dosáhnete na podporu, avšak výhodnější je mít měsíční splátky. To je pro úročení vašich spořených prostředků nejvýhodnější. Navíc vždy na konci roku vydávat poměrně vysoké finance, navíc v období Vánoc, není jednoduché a příjemné. Lepší smlouva, a tedy i lepší výnos přichází také v době speciálních akcí. Spořitelny například mohou zvýhodňovat pomocí prémií nebo odpuštěním poplatků. Je tedy dobré takové nabídky sledovat. Mnoho spořitelen vás také zvýhodní v případě, když sjednáte stavebko přes internet.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.