Stát chystá další změny DPH v prodeji nápojů

voda

Není to tak dávno, co vláda přišla s konsolidačním balíčkem. Tento balíček je plný změn, které se dotknou podnikatelů i běžných občanů. Tento balíček vznikl za účelem snížení zadlužování státu. Celkově konsolidační balíček přinesl spoustu diskuzí. Jak bylo avizováno, tak změny se dotknou především v oblasti DPH. Nižší sazba bude 12 procent, vyšší 21 procent. S čím přišlo Ministerstvo financí?

Nižší sazba nejen pro kohoutkovou vodu

Nižší sazba 12 procent se bude týkat pouze prodeje kohoutkové vody. Tato voda nesmí být ničím ochucená (šťáva, sirup, sladidlo, jiný nápoj nebo ovoce). Výjimku dostává lístek máty nebo jiná dekorace a rostlinné alternativy. Jakékoliv jiné nápoje budou spadat pod vyšší sazbu (21 %). Například minerální nebo kojenecká voda tak bude patřit do vyšší sazby. Totéž platí pro ostatní nealkoholické nápoje. Alkoholické nápoje budou rovněž pod vyšší DPH sazbou.

Návštěva v cukrárně za vyšší sazbu

Nově se vám tedy může hezky prodražit návštěva v cukrárně. Půjdete na procházku a zajdete se svou ratolestí do místní cukrárny. V době inflace tedy zaplatíte spoustu peněz za zmrzlinu nebo nějaký dezert. K tomu si nově připočtěte, že za čaj, ochucený nápoj, kávu nebo ledovou tříšť časem zaplatíte více než předtím. Nezapomeňte, že vyšší cena se promítne do ostatních nealkoholických nápojů, bez ohledu na množství přidané kohoutkové vody, mléka, mléčných výrobků atd.

Rostlinné alternativy

Původní návrh obsahoval výjimky pro kravské nebo kozí mléko. Tyto položky budou nově rozšířeny rostlinnými alternativami. Mezi ně budou patřit sójové nápoje, nápoje z ořechů, obilovin a na bázi semen (konopné mléko). Do snížené sazby budou patřit také mléčné koktejly se zmrzlinou nebo mléko s medem. Na přidání těchto položek apelovalo Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo Zdravotnictví.

milk

Foto: Pixabay

Sníženou sazbu pro minerální a kojenecké vody požadoval Svaz obchodu a cestovního ruchu, ale nepochodilo. Jestli se v budoucnu dočkáme ještě nějakých změn v rámci sazeb, na to si musíme počkat.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nizsi-dph-na-vodu-z-kohoutku-bude-pouze-bez-ochuceni-sirupem-nebo-ovocem-40434960

Náhledové foto: Pixabay