Jančurův RegioJet zažil rekordní rok a opět vydělává

ekonomika

Celý průmysl cestovního ruchu se v roce 2022 začal vzpamatovávat z dvou let covidové pandemie, během kterých klesala jeho výkonnost v některých obdobích až k pomyslné nule. Jednotliví dopravci bedlivě sledovali své výkony a odhadovali, do jaké míry se jim podařilo vrátit se ke stavu před bezprecedentní globální pandemií. Týká se to samozřejmě i společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury.

RegioJetu se daří

Výsledky za rok 2022 mohou dělat Radimu Jančurovi radost. Výrazný nárůst cestujících zaznamenaly jeho autobusy i vlaky a zvýšil se i obrat společnosti. Výsledky jsou lepší, že v posledním „předcovidovém“ roce 2019.

Žluté autobusy RegioJetu v roce 2022 přepravily celkem 3,8 milionů cestujících na linkách provozovaných na objednávku státu a krajů, stejně jako na čistě komerčních linkách. V porovnání s rokem 2021 jde o nárůst o 54 %. V případě vlaků RegioJetu byl nárůst 40 % a cestujících bylo 7 milionů.

vlaky

Foto: Pixabay

Co RegioJetu vydělává?

RegioJetu se zvýšil oproti roku 2019 i obrat, především díky zavádění nových linek. Velmi významnou se ukázala linka z Brna do Ostravy, nebo významné zvýšení počtu linek v Ústeckém kraji.

Lepší výsledky dosáhl RegioJet i v situaci kdy rostly ceny energií, mzdové náklady i úrokové sazby. To vedlo k nutnosti zvýšit ceny jízdenek, cestující to ale neodradilo.

Nejvyužívanější vlakovou linkou RegioJetu je linka z Prahy do Ostravy a do Košic. Velmi rychle rostla i linka do Vídně a Budapešti. Dlouhodobě se RegioJetu vyplácí i sezónní vlaky do Chorvatska, které nechybí ani letos. RegioJet zajišťuje i dopravu do polské Přemyšle odkud lze pokračovat na Ukrajinu. RegioJet dokonce díky spolupráci s ukrajinskými drahami nabízí jízdenku na níž lze dojet až do cílové ukrajinské stanice. V průběhu roku 2023 se chce RegioJet investovat do nových lokomotiv i vagónů a bude se účastnit několika výběrových řízení na státem zřizované linky.

Zdroje informací: https://dopravacek.eu/2023/06/06/regiojet-hlasi-rekordni-vysledky-za-lonsky-rok-prepravil-pres-10-milionu-cestujicich/

https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/zeleznice-regiojet-hospodarske-vysledky-ztrata.A230606_095105_eko-doprava_cfr

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.