Stát bude chtít z ČEZu nejvyšší možnou dividendu

Peníze

Stát jako největší a majoritní akcionář společnosti ČEZ rozhoduje, jaké bude každoročně vyplácet dividendy. Ty jdou pak do státního rozpočtu. Letos to vypadá, že si vláda řekne o maximální možnou částku, která se stane součástí veřejných rozpočtů.

145 Kč na akcii

Ministerstvo financí v pátek navrhlo, aby společnost ČEZ vyplatila každému z akcionářů 145 Kč na jeden kus jeho akcie. To tedy znamená, že ministerstvo financí vcelku nečekaně navrhuje vyplatit sto procent očištěného konsolidovaného čistého zisku skupiny za rok 2022. Proč je toto důležité? Každému akcionáři se vyplatí dividendy na jeho akcie. Stát je akcionářem majoritním a dividendy představují výrazný příspěvek do státního rozpočtu.

Přes padesát miliard do rozpočtu

Pokud by tedy tento návrh prošel na valné hromadě ČEZu, což se předpokládá, protože zde má stát jako největší a většinový akcionář většinu hlasů, znamenalo by to, že energetická firma by vyplatila 78 miliard korun na dividendách všem akcionářům. Státu s 69,78% podílem by pak náleželo asi 54 miliard korun, které by byly splatné k 1. srpnu tohoto roku. I pro ostatní akcionáře jde určitě o dobrou zprávu, dostanou totiž nejvyšší možnou dividendu. Nešťastná je však dle některých komunikace jako obchodního vedení, tak zejména ministerstva.

Ještě před měsícem bylo vše jinak

Ještě před měsícem ministerstvo financí deklarovalo, že nebude navrhovat vyplacení vyšších dividend, než navrhuje obchodní vedení společnosti. ČEZ ještě v pátek, tedy v den návrhu ministerstva, opakoval, že bude chtít vyplatit 117 Kč na akcii, tedy asi 80 % čistého zisku za rok 2022. Nyní však resort financí navrhuje rozdělení veškerého loňského zisku. Šlo by o nejvyšší vyplacení dividend v historii ČEZu a zároveň může vláda počítat s příjmy o asi 9 miliard vyššími, než s kterými počítala ještě před měsícem.

Zdroj: https://www.penize.cz/burza-cennych-papiru-praha/443097-ministerstvo-financi-zada-maximalni-dividendu-at-cez-vyplati-100-zisku, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-dividenda-cez-145-kc-40434990

Náhledové foto – Pixabay