Starbucks zavádí v USA zálohované pohárky

02_starbucks

Firmy po celém světě se snaží přicházet s řešeními, které by mohly označit jako zelené či ekologické. Pokud se jedná o skutečně funkční řešení, je to pro přírodu a naše životní prostředí samozřejmě jen a pouze dobře. Pro firmy samotné se pak jedná nepochybně také o určitou marketingovou strategii. Další krok v tomto směru nyní učinila firma Starbucks, která začne ve svých provozovnách v americkém Seattlu zkušebně testovat tzv. program „Borrow the Cup“, tj. „Půjčte si pohárek“. Ve své podstatě nejde o žádný inovativní koncept, nýbrž o starý dobrý zálohovaný kelímek. Vzhledem k dosavadnímu fungování nadnárodních řetězců s občerstvením se ale jedná o významnou změnu.

Záloha na pohárek

Princip nového programu je notoricky známý. Zákazník si při koupi nápoje bude moci vybrat zálohovaný pohárek, za který zaplatí o jeden dolar navíc. Dolar je mu vrácen ve chvíli, kdy pohárek odevzdá zpět, navíc k němu dostane 10 bodů do věrnostního programu Starbucks. Společnost myslí i na ty, kdo si pohárek s kávou nebo jiným nápojem odnesou domů či do kanceláře. Ti mohou pohárek odevzdat partnerské společnosti Ridwell, která jej u nich vyzvedne. Pohárek je potom umyt, vydezinfikován a poslán dále do oběhu.

01_starbucks

Foto: Pixabay

Jednorázové pohárky jako významný zdroj znečištění

Hlavní motivací je samozřejmě minimalizovat používání jednorázových pohárků na nápoje, kterých se denně spotřebuje obrovské množství, a které jsou významným zdrojem znečištění životního prostředí. Jednorázové pohárky jsou totiž vyráběny z tzv. kompozitního materiálu obsahujícího jak plasty tak papír, díky čemuž jsou velmi obtížně recyklovatelné.

Problém s jednorázovými kelímky na nápoje řeší i další společnosti jako je např. McDonald´s a snaží se přicházet právě s inovativními řešeními z pohledu používání jednorázových produktů, ale také s novými materiály apod.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/04/06/business/starbucks-borrow-cup-program/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.