Tablet

Stanou se tablety v základních školách přínosem?

Jednoduchá otázka, poněkud složitější odpovědi. I takto lze charakterizovat problematiku modernizace školství. Objevuje se spousta různých projektů, které slibují efektivní multimediální vybavení učeben a samozřejmě i samotných žáků. O nákupu tabletů se diskutuje poměrně živě. Existují samozřejmě mnohé pro i proti. My se na obě strany mince zkusíme zaměřit mnohem podrobněji. Zřejmě se nám ovšem asi nepodaří přesně říct, jestli ano, nebo ne…

Proč by měly být tablety ve školách?

Výhody použití tabletů bezesporu má. Ostatně mnohé nové technické vymoženosti se mohou pochlubit tím, že nabídnou větší komfort a vyšší kvalitu vzdělání.

Perfektní interaktivní pomůcka

Přesně tak. Žáci přímo na tabletu uvidí, jak se chovají třeba sloni, žirafy či jiná zvířata. Dokonale si prohlédnou videa týkající se třeba globálních problémů lidstva. Interaktivně se zúčastní některých slavných bitev historie. Podívají se na všechny kontinenty a tak dále.

Děti to bude bavit

Jasně, že bude. Pamatuji si, když začínaly počítače a televizorů bylo v učebnách minimum. Vždycky jsme se těšili, že výuka nebude tolik fádní a nebudeme poslouchat je výklad učitele.

Najdou si spousty nových informací

Na základě získaných poznatků se budou děti chtít dozvědět více, a tak se podívají na internet a informace jednoduchým způsobem načerpají.

Tablety na školy nepatří

Nevýhod bychom asi našli mnohem více, rozebereme si je tedy podrobněji.

Jsou jen pro určité předměty

Výuka češtiny a matematiky na tabletu? Nesmysl, zdlouhavé chystání a výsledek minimální. Mnozí učitelé nemusí souhlasit, nicméně tyto předměty jsou o především o drilu a píli žáků. Doplňovací cvičení jsou většinou v češtině zabijáky jakékoli píle a snahy. Spousta dětí vyplňuje tipováním a chtějí mít jen co nejdříve hotovo.

Absence přímé komunikace

Čím více online komunikace, tím méně tradičního dorozumívání se mezi sebou. Internet jako takový dokáže lidi nejen sblížit, ale i hodně odcizit, což je nepříjemné.

Zneužívání tabletů pro brouzdání po netu

Jak pedagog uhlídá děti, aby nebrouzdaly na internetu a nekontrolovaly si statusy na sociálních sítích. Opět náročné…

Minimální kompatibilita se stávajícím IT vybavením škol

Co si budeme nalhávat. IT vybavení mnohých vzdělávacích institucí je na bodu mrazu. Nové tablety budou spolupracovat s ostatní technikou ne příliš optimálně. Zabijákem se stane pomalé připojení k internetu.

Jak dlouho tablety vydrží?

Než je děti rozbijí. Při principu půjčování tabletů dětem se rychle dopracujeme k tomu, že se prostě poničí. Když ho navíc zlikviduje dítě nějakého chytrého rodiče, který bude řešit pojistku školy a další záležitosti, peníze se škole nevrátí.

Takže jaký je závěr? Bohužel spíše negativní hovořící proti tabletům. Nebo máte jiný názor?

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *