Spoření

Spoléhejte sami na sebe a šetřete si na penzi!

Mnozí si na penzi šetří, spousta lidí si však myslí, že to není potřeba.  Až důchod zaklepe na dveře, může být vše jinak a nebudete mít žádné rezervy. Chcete se spoléhat raději na stát nebo sami na sebe?

Vysoké poplatky u penzijního spoření? Nikoliv!

Mnozí tvrdí, že nemají peníze na to, aby platili poplatky penzijním společnostem. Podle nich mohou být poplatky, jakkoliv vysoké. Což není pravda. Společnosti, které hospodaří s penězi, se musí řídit zákonem.  Zákon je v nákladech limituje, ať už se jedná o náklady za provize, za správu svých fondů nebo za zhodnocení prostředků účastníků penzijního spoření.  Fondy si tak nemohou stanovit poplatky dle sebe a navíc doplňkové penzijní spoření je jeden z nejlevnějších finančních produktů.

Největší obavy jsou ve výsledku vaše výhoda

Strašákem mnoha lidí je také to, že o své úspory právě například v penzijních fondech připraví.  Pokud vás tedy takové obavy zmítají, můžete spořit alespoň se zárukou, že na konci programu bude na všem penzijním účtu nejméně taková částka, kterou jste celkově do fondu vložili vy a příspěvky od zaměstnavatelů nebo od státu budou něco navíc. Důležité je také zmínit, že váš majetek u penzijních fondů je oddělen od fondů akcionářů. To znamená, že v případě finančních potíží ve fondu to vaše vložené peníze neohrozí.

Postará se o mě stát?

Častým názorem je věta typu ,, pracuji celý život, stát se o mě postará‘‘.  Stát vás sice na holičkách nenechá, ale jelikož je stále více a více seniorů, nevyhnutelně to vede ke snižování důchodu. Stát totiž nemůže stávající standard udržet, i když se snaží. A ti, co si myslí, že se důchodu nedožijí, se také dost možná mýlí.  Díky stále se zlepšující medicíně se zvyšuje i věk. Takže většinu z nás čeká 10 až 20 let v penzi. Navíc vaše našetřené peníze v nejhorším případě nemusí propadnout stát, pokud určíte, komu mají po smrti připadnout.

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.

1 komentář

  1. jiří ryšavý Odpovědět

    šetřím pár stovek na důchod i když jsem přesvědčený že je k to ničemu potom co jsem si přečetl tabulku kolik dostanu k důchodu když našetřím tolik a tolik tak jsem byl jen jedno kliknutí abych spoření zrušil 230 kč mě taky nezachrání to je taky věc jak dlouho je stejné na to inflace neplatí zdražuje se že už roky ale na příspěvěk se nesáhlo už hodně dlouho naposled odůvodnění k vůli zdražení alkoholu a pod. tento stát nepomáhá těm kteří se snaží být z odpovědní i vzhledem ke svému příjmu spíš mě asi za to trestá pokud nezačne stát z brát ohled na inflaci a nezvedne příspěvěk tak se prostě nic nezmění ty kecy jak mám být odpovědný jsou k smíchu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *