Souboj taxikářů o Letiště Praha budí pochybnosti

Letiště Praha

V Praze neexistuje pro taxikáře lukrativnější místo, než je Letiště Václava Havla. V minulých letech vlastnila práva na zajištění taxislužby pro pražské letiště společnost Tick Tack, která se nově prezentuje pod značkou Svez.se. V minulém roce však letiště vypsalo nové výběrové řízení a v něm Tick Tack prohrál s globální společností Uber. Vzhledem k významu letiště pro Prahu i celé Česko, a také k ziskům, které taxislužbám dokáže generovat, je změna oficiální taxislužby podrobně sledována odborníky i širokou veřejností.

Štědrý Uber

Uber zvítězil ve výběrovém řízení s cenou 100 milionů korun ročně. To je na první pohled logické, neboť Tick Tack platil letišti v minulém období pouze asi polovinu. Současně se však nabízí otázka, zda s takovou cenou dokáže Uber dodržet všechny podmínky výběrového řízení a současně generovat zisk.

Podmínky stanovují, že zákazníci budou muset znát cenu předem a současně budou platit nařízení o maximální ceně jízdy. Letiště chce a bude mít také stoprocentní přehled o každé jednotlivé jízdě, ať již bude po Praze, nebo mimo Prahu. Je tak pravděpodobné, že na cenách Uber podvádět nebude. Otazníky však visí nad tím, jak bude Uber reportovat data Finanční správě, a tedy zda nebude obcházet daňová pravidla.

Uber

Foto: Pixabay

Uber a Finanční správa

Uber je totiž celosvětová firma jejíž centrála je v zahraničí a Finanční správa se proto dostane pouze k takovým číslům, jaké jí Uber sám poskytne. Předávání dat se sice řídí smlouvou mezi Uberem a Ministerstvem financí z roku 2018, Finanční správa se ale nemá jak dostat k původním datům aplikace Uberu.

Popsaný problém se však týká obecně většiny digitálních společností a bude tak třeba zkrátka nalézt model, který bude reagovat na specifický způsob jejich podnikání. Vlastní zahájení činnosti Uberu na Letišti Václava Havla v tuto chvíli závisí na ukončení řízení započatého na návrh neúspěšné společnosti Tick Tack, poté by se však již měl ujmout otěží.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/uber-a-tick-tack-bojuji-o-stamiliony-na-prazskem-letisti-kontrola-digitalniho-obra-je-derava-1398415

https://www.prahain.cz/doprava/uber-na-prazskem-letisti-tendr-12753.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.